Kult l/cz 2013. január. 25. 23:49

Voice: végig izgultuk a döntőt

Magyarország hangja: Pál Dénes. Mit kezdjünk vele? Ha egy ország saját határokkal, saját önazonos arculattal, saját mezőgazdasággal, fejlett iparral, megfelelő számú arany és ezüstéremmel, elrugaszkodásra alkalmas gazdaság-növekedési vízióval rendelkezik, előbb-utóbb saját hangra is vágyik.

Magyarország hangjának megtalálását a TV2 vállalta magára. Természetesen saját büdzséből, közpénzek igénybe vétele nélkül. A tehetségkutatás az elmúlt esztendők legdinamikusabban fejlődő ágazata. A győzelemre törő ideális jelöltnek különleges képességek birtokában kell lenni. Rendkívül sokat kell tenni azért, hogy valaki elkölthesse a nyertesnek járó havi 1 millió forintot, beüljön egy nem hivalkodó, de minden igényt kielégítő autóba, beköltözzön egy jó színvonalú lakásba, ám előtte még abszolváljon egy egyiptomi álomutazást a Dinó klubbal.

A győztes mindent visz, a jövője biztosított, már ha felfogja, hogy együtt kell működnie azzal, aki ezt az egészet kitalálta. El lehet szúrni, de ez nem jellemző. Az ilyen tipusú műsorok általában megfelelően kezelik a tehetséget: jó promóciót kapnak, nagy nézettségű magazinműsorokba hivatalosak, fellépéseket szerveznek nekik, kész lemezkiadói szerződést tolnak az orruk alá, és bulvárlapokban keringetik őket.

Ha számba vesszük az utóbbi évek tehetségkutató műsorait, azt látjuk, nem súrlódás mentesen, ám szinte veszteség nélkül tartották szinten a győzteseket, vagy a majdnem győzteseket: az ideális Caramelt, a felülfogalmazott Tóth-nővéreket, a nehezen jelzőzhető Vastag Csaba-Vásáry André-Kocsis Tibor triót, de a marketing szempontból nehezebben kezelhető Tabáni István és Szíj Melinda sem az eredeti szándékot megkarcoló kudarc.

TV2

Mégis vannak combok

A Voice-t 48, többnyire még fel nem felfedezett, a karaokenál már messzebb tartó félprofi énekes kezdte. Négy férfi maradt a döntőre, ami nem reprezentatív információ az ország ivararányairól. Sebaj, a váratlan eseményt a szerkesztők úgy oldották meg, hogy az első duett-körben a fiúk hölgyekkel léptek fel. A hosszú combok igézete, a péntek esti csábító pillantások helyett a rideg reálismeretekre épülő Ki miben tudós? vetélkedőre öltöztetett döntősök férfias gesztusainak erejében, Szulák Andrea profizmusában és Dukai Regina hírnevében lehetett reménykedni.

A fogadóirodák komoly pénzt fizettek volna, ha valaki megteszi, hogy a Voice egyik duett-partnere a Kossuth-díjas Bangó Margit lesz (Nádor Dáviddal). Kapják el a fotel karfáját, erősen szorítsák a közeli palack nyakát: így történt. A hölgy duettistákat egyébként azok közül válogatták, akik a szatellit adó super tv2 következő projektjének főszereplői lesznek. A back stage-ben saját horgolású lurex pulóvert viselő Szinetár Dóra Pál Dénessel enyelgett. Legközelebb kicsit nehezebb dolga lesz a híres rosszcsont Dopemannel.

Mindezt megelőzően a jellemző címűnek vélt Twist and Shouttal sikerült elkezdeni a show-t, rendhagyó módon nem Magyarország jövendő hangja, hanem a Ryan Goslingnál is szívdöglesztőbb szpíker, Szabó Kimmel Tamás beugrójával.

A műsorvezető biztosította a közönséget: ezúttal nem a Mesterek döntenek, hanem csakis az adás fő bevételi forrását jelentő sms-szavazatok, plusz itt lesz a legendás LGT. Minden szava igaznak bizonyult. "Szia, Bányai Miki! Szia, Tomi!" - egy gyors kapcsolás az izgalmi zónába, még néhány pillanatnyi idegtépő semmit mondás, majd a rövid sorselemzés után kezdetét vette a három órás műsor. 13, 37, 38, 12 százalék, egyetlen hang elhangzása nélkül így álltak a versenyzők: ez tényleg pont 100.

"A hang" keresése

Alkalmas a Voice egy ország hangjának megtalálására? Nem kerülte el valami vagy valaki a TV2 szakembereinek figyelmét? Mi van, ha valaki útközben berekedt, ezért a meghallgatáson belé szorult a hang, ami valójában az országé? A Voice merészen kockáztatott, túlvállalta magát, vagy egyszerűen blöfföl ezzel a címmel? Természetesen: igen, igen és igen.

A TV2 képtelenségre vállalkozott, elnézhető logikai bukfenccekkel. Amennyiben ugyanis megvan Magyarország hangja, nincs folytatás, nincs több műsor, mert olyan nem létezik, hogy a következő szezonban jön majd valaki, Magyarország a korábbinál is aktuálisabb hangja. A túlzás és az ámítás persze akkor nem baj, ha egy műsornak ez a lényege. A tehetségkutatás nem műsor, hanem jövedelmező műsorformátum, aminek kidolgozott, kipróbált szabályaitól nem tanácsos eltérni.

TV2

Ha már nagyot mondunk, annak megfelelően kell közvetíteni az üzenetet. A Ki mit tud? puritán címéhez és nem lebecsülendő tartalmi ajánlatához képest a Csillag születik harsány, végig hercigeskedett, de mégis szofisztikált ígéret maradt a sztár születésének nagy közönség előtt lebonyolított folyamatáról. Az X-faktor a tehetség működéséhez szükséges titokzatos kémiai elemet keresett. A Megasztár kész tényként kezeli, hogy a műsor az abszolút sztár kitenyésztésére alkalmas, és bár a cím galaktikus képességek birtoklásáról üzen, egy még jobb szlogennel felülírható.

Van az a régi vicc az egy utcában üzemelő kocsmák tulajdonosainak vendégcsalogató cégtábláiról. Az egyik azt írja ki, ez a világ legjobb kocsmája. A másik szerényebb, mindössze annyit: "Budapest legjobb kocsmája". A győztes viszont ezt: "Az utca legjobb kocsmája."

A Voice azt a maximumot ígéri, ami elhomályosít minden korábbi kísérletet. A felhívásra – "keressük Magyarország hangját!" – több ezren gyűltek egybe, ami arra utal, hogy az országban rendkívül sokan azt gondolták, reális esélyük van a cím elnyerésére. Mivel természetesen nincs ennyi broadcast minőségű hang, viszonylag egyszerű próbával a jelentkezők nagy részét ki lehet szórni.

Ez már a verseny adásképes fázisa, a televízió megalázó, vicces és tanulságos bejátszásokat készít a tehetségtelen emberek próbálkozásáról. Nem is olyan régen, mondjuk két évtizede a tehetségek kiválasztása éppen fordított folyamat volt. Egy jó hang birtokosa akkor kerülhetett a televízió képernyőjére vagy rádiós játszásba, ha előtte valamiféle kontrollon átment.  Most nem szükséges teljesen kidolgozottnak, képernyő- és színpadképesnek lenni.

A Voice-ban olyan versenyzők is szerepeltek, akik nem ma kezdték ezt a szakmát. A kérdés: megannyi tapasztalat birtokában eddig miért nem voltak képesek befutni. A Mestereknek éppen az a dolga, hogy finomítsanak, dolgozzanak az előzsűrizett anyagon. A tévedés megengedett: ha valaki jól láthatóan alkalmatlan, visszadobják a semmibe, mint egy méreten aluli halat.

Vissza a döntőhöz: a feszültség fokozódik

"Szia, Miki! Felrobbant már a Facebook?" - érdeklődött Szabó Kimmel. Miki szerint ez megtörtént. A technikai - azaz: reklám - szünet után a győzelem szempontjából kulcsfontosságúnak tartott szólóprodukciók következtek. A korai Majkára stilizált Weisz "Voice" Vikor - mindig a közönség szavazataival jutott tovább - kezdett. Vidám, mozgósító dalt énekelt angolul, elég bénán. Gájer Bálint, a "magabiztos swing énekes" Robbie Williams féle konzum popra váltott. Produkcióján sokat dobott néhány affektáló modell. Nádor Dávid gondolt egy nagyot, jellegtelenül énekelt, és hozzá korrektül dobolt. A dal eredeti előadója, Phil Collins ezt pont fordítva csinálná. Pál Dénes  hangkészletének nagyon jók a végpontjai, rendben vannak az átmenetek, ezerszer jobb, mint a tánckar, Tom Jones is bírná. 21.51-kor rá fogadunk.

Ön meg tudja mondani, ki az Egyesült Államok, Lettország, Ausztria vagy Horvátország hangja? Nyilván nem, és nem azért nem tudja, mert azokban az országokban még nem született meg a nemzet hangja, nem ment ennek híre, mert nekik még nincs ilyen zseniális tv-műsorformátumuk. Azért nem tudja, mert a keressük az ország hangját csak ügyes, tartalom nélküli szlogen.

A harmadik felvonás előtt elhangzik az örökzöld szakkifejezés, ami valójában az "érdemeire való elismeréseként" kódja. A mesterek átsminkelnek, a tanítványaikkal együtt állnak színpadra. Ebben a körben elvben annak van a legnagyobb esélye, akit Caramel erősít. Somló képes meglepetésre, Mező Misiről - szavaival élve - halvány fingunk sincs, Malek Andrea pedig, ha nem most: soha.

Weisz-Somló: előbbi nem vall szégyent. Somló végig rekedt zsűritagként, a színpadon azonban meggyógyul. Nádor-Malek. SzKT egy bizonyos különleges, harmonikus kapcsolatról beszél mester(nő) és választottja között. Mi lehet ez? A kezdő magasak és a megérett mélyek. Pál-Mező. Az ismert MCL kocsma sanzon bejött, Misi szerint így mulat a magyar ember e kegyetlen világban. Gájer-Caramel: Bálint majdnem ellopta a showt.

A zsűri nehéz helyzetben van

A TV2 még a nagyot ígérő szlogen birtokában sem tudta megszorongatni az RTL Klubot. Ennek több oka van: a legtöbbet a sikerért a szlogen tette, a legkevesebbet a verseny dramaturgiája működése szempontjából minden más. Valójában nem is a verseny nívójáról van szó, inkább a megfelelő kulisszáról, a zsűriről, a műsorvezetőről.

A Megasztár adásai valahogy jobb kézben voltak, a Voice az előképhez képest eszköztelenebb: nem kizárt, annak is szánták.  A négy, komoly előadói múlttal rendelkező művészből álló zsűri - valamennyien a szakma lokális krémjéhez tartoznak - kiosztott szerepei az első adástól felismerhetők.

Túry Gergely

Caramelnek egy hasonló versenyen már sikerült győzni. Molnár Ferencként a mítosz szerint a semmiből jött, de ahhoz, hogy mindent vihessen, elég sokat hozott. Fantasztikus hang, rendkívüli előadói képességek. Caramel kiváló komponista és még kiválóbb haver. Nem szállt el – némileg meglepő módon, a nagyképűsködés a felszínen maradt csillagokra egyébként sem jellemző -, és még azt a döntését is el tudta fogadtatni, hogy kiszórta a produkció kiváló adottságú énekesét, Fatimát. Vagány mondása: "Hajrá, így tovább!"

Malek Andrea - kiváló zeneipari hátterét nem negligálva - egy kicsit későn kapta ezt a munkát. Ő szereposztási tévedés: a pozíciója némileg kínos, mintha a mai Julia Robertsnek kéne versenyeznie a harminc évvel ezelőtti Julia Roberts-szel a Micsoda nő! főszerepéért. További balszerencséjére a legnagyobb riválisa a konkurencia hasonló műsorában az öccse. Ez a felismerése elég fura volt: "(Bangó) Margit felgyújtotta ezt a gyereket, pontosan, hahaha."

Somló Tamás=Somló Tamás. Tök jó fej, Gandalfnak öltöztetik, hófehér hajával keleti bölcsnek tűnik, rágógumizás közben kelet-európai bölcsességeket mormol, közöttük néhány akár szellemes és tanulságos frázist. Nem csinál bajt, pedig a műsornak némi zűrzavar akár jól is állna. Emlékezetes közlése: "Te vagy az egyik lehetséges tehetséges." A másik rejtélyesebb: "Te vagy az egyik nemzetközisége ennek a versenynek."

Mező Misi rocksztár, a Magna Cum Laude nevű sikeres együttesben játszik. A hvg.hu még a Voice első szakaszában készített vele egy interjút. Abban azt mondta, őt nem érdekli a bulvár tartalom, kizárólag a hang, a szakmai szempontok alapján megítélhető összteljesítmény. Mező Misi azonban inkább szimpatikus, de nem túl vicces rocker, mintsem tanár, így ennek megfelelően viselkedik. A legjobb dumája az est során Dukai Regina és Gájer Bálint kettőséről: "Örülök, hogy nem akartál (Dukai) Regina fölé kerekedni. Szép pár vagytok."

Finoman szólva: a zsűri megszólalásai sokkal rövidebbek és súlytalanabbak, mint az RTL Klubon.

A napszemüveg rajongó Szabó Kimmel Tamás műsorvezetőként jó választás volt, ám mindenféle kellemes adottságát takarékosan keltették életre, és még az is lehet, nem is nagyon akarták életre kelteni. A csatornának ebben a műfajban van két működő, összeszokott, jól kommunikálható, talonba tett, bevetésre váró prémium sztárja olyan manírokkal, melyeket kedvel a közönség. SzKT egyéb lehetőség híján kőbaltás eleganciával moderálta a műsort, színházi múltját le sem tudná tagadni: a jó kamera felé fordult, szereti őt a fény, kevés árnyék vetül rá. Érdekes eljátszadozni azzal, mi lett volna, ha Szabó Kimmel elindul a Voice-on. Nagy eséllyel nyert volna.

Az sms-ek összeszámlálása közben, az eredményhirdetés előtt az LGT játszott. Öt és fél éve nem voltak színpadon, az év elejétől próbálnak arra, hogy karrierjük során először a Budapest Arénában lépjenek fel. Nem állnak rosszul. Negyven év múlva bárki játszhat ilyen jól.

SzKT lezárja a szavazást, a láthatatlan közjegyző összesít, még néhány másodperc türelem, ne menjenek sehová. Valakinek 55 százaléka van. De ki van a fantomkép mögött? A legkevesebben Weisz Viktorra szavaztak. Egy kicsit többet kapott Nádor Dávid. Pál Dénes nyert - mi megmondtuk -, Gájer Bálint pedig a második. Mindenki nagyon meghatott, ünnepélyes, szerény, megkönnyebbült és szimpatikus. A Voice egy jó kezdeményezés ötven százalékos megvalósulása. Lehet róla diskurálni a gangon, vitatkozni a kisközértben, vagy fröcsögni az utolsó padban az osztályfőnöki órán.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.