Éjfél után be kell zárni Budapest egyik legismertebb romkocsmáját, a Szimpla Kertet, ha jogerőre a hetedik kerületi jegyző erről szóló határozata. A szórakozóhely tulajdonosai csütörtökön vették át a végzést, amelyen ellen terveik szerint fellebeznek. Az indoklásban egyebek mellett zajra, hangoskodó vendégekre és a forgalmat akadályozó taxikra hivatkozik a jegyző.
A Szimpla tíz éve működik Budapesten: először a Kertész utcai kávézó, majd 2002 tavaszán a Szimpla Kert is megnyílt Kazinczy utcában. A most átvett jegyzői határozat csak a kertet érinti, a kávézót nem.
A hetedik kerületi jegyző idén októberben kért szakhatósági állásfoglalást a kereskedelmi törvény alapján a szórakozóhelyről az erzsébetvárosi rendőrkapitányságtól.
November 17-én tartottak helyszíni szemlét, ahol egyebek mellett azt állapították meg, hogy a Szimpla Kertbe tartó vagy onnan távozó vendégek hangoskodnak, az ott várakozó taxik pedig akadályozzák a forgalmat. A határozat indoklásban írták azt is, hogy az üzletvezető nem tudott engedélyt bemutatni „zeneszolgáltatásra”.
A dokumentum szerint a hetedik kerületi jegyző közbiztonsági, személy- és vagyonbiztonsági okokból nem járul hozzá a Szimpla Kert nyitva tartásához minden nap éjfél és reggel 6 óra között.
Szimpla: több sebből vérzik a határozat
A Szimpla Kert a hetedik vendéglátóhely a Kazinczy utcában, amely megkapta a hetedik kerületi önkormányzat határozatát a nyitva tartás korlátozásáról. Tizenöt napjuk van fellebbezni, élnek is ezzel a lehetőséggel, a nyitva tartást addig nem korlátozzák – mondta a hvg.hu-nak Zsendovits Ábel, a Szimpla ügyvezetője és egyik tulajdonosa, aki szerint jogalkalmazói túlkapásról van szó ebben az esetben.
Bíznak abban, hogy a határozat végrehajtási oldalát végül felfüggesztik, egy olyan szórakozóhelyről van szó ugyanis, amely hozzátartozik a főváros imidzséhez, és külföldön is egyre többen ismerik. Nehezen érthető, miért akarják korlátozni a szórakozóhelyek nyitva tartását egy olyan utcában, amelynek fejlesztésére, vagyis a Kultúra utcájának kialakítására komoly pénzt költöttek az elmúlt időszakban – tette hozzá.
Zsendovits Ábel úgy látja: a jegyző határozata formai szempontból több sebből vérzik, zeneszolgáltatásra pedig van engedélyük, és betartják a rájuk vonatkozó előírásokat. Az ügyvezető nem tagadja, hogy egyes vendégek hangoskodnak az utcán, de mint mondta: erre vannak a rendőrök, az utcán az ő biztonsági embereik nem tehetnek ugyanis semmit. A környéken élőkkel folyamatosan próbálnak egyeztetni és élhető kapcsolatot kialakítani, hogy megoldhassák a zajra panaszkodó lakók problémáit – mondta még.
A hetedik kerületi önkormányzattól egyelőre senki sem szólalt meg az ügyben.
Rogán gumiszabálya
A kereskedelmi törvényt a fideszes Rogán Antal ősszel benyújtott javaslata alapján módosították. Ez eredetileg a prostitúció visszaszorítását illetve egyes nightklubok bezárását célozta, de a rendőrség másra használja: utcai zajongás miatt sorban vonja meg az éjfél utáni nyitva tartás lehetőségét, illetve ellenőrzi a neki nem tetsző helyeket. A módosításban nem pontosították ugyanis, milyen esetekben kell kikérni a rendőrség véleményét.
A vendéglátóhelyek tulajdonosai attól tartanak, hogy egy olyan gumiszabályt adtak a rendőrség kezébe, amellyel könnyen befolyásolhatóvá válhatnak a szórakozóhelyek – emlékeztettek az Index múlt heti cikkében.
Rogán Antal múlt héten azt nyilatkozta, hogy a törvény csak minősített esetekben alkalmazható a szórakozóhelyeken, például akkor, ha ott drogot árulnak vagy lányokat futtatna. Minden más esetben a politikus szerint is jogalkalmazói túlkapásról van szó, és a jogszabályhoz hozzá lehet még nyúlni. "Ha a jogalkalmazói gyakorlat, nevezetesen a rendőrség gyakorlata jelentősen eltér a jogalkotó szándékától, akkor készen állok arra, hogy februárban pontosítsuk vagy módosítsuk a törvényt" - ígérte Rogán Antal.
Zsendovits Ábel, a Szimpla Kert ügyvezetője abban bízik, hogy februárban valóban pontosítják a törvényt, ahogy Rogán Antal ígérte.