A franciák elismerik és nagyra értékelik a török Nobel-díjas író munkásságát, ennek kifejezéseként hétfőn a kulturális miniszter a legjelentősebb nemzeti és nemzetközi presztízzsel bíró kitüntetést nyújtott át neki.
A francia Becsületrend tiszti fokozatát Aurélie Filippetti, a francia kulturális tárca irányítója díszünnepség keretében adta át Orhan Pamuknak Párizsban. A miniszter asszony a 2006 óta Nobel-díjas író irodalmi munkásságát méltatva elmondta, hogy számos nyelvre lefordított könyveit milliók olvassák. A Pamuk képviselte Isztambul, az ő történetei és regényei személyesen is mély benyomást gyakoroltak rá.
Az iszlámista és az elnyugatiasodott modern Törökország között fesztültséget ábrázoló Hó (Kar) című regényét a franciák már klasszikusnak tekintik. Aurélie Filippetti párhuzamot vont Victor Hugo és a török író között.
Pamuk válaszbeszédében azt mondta, a családjában ő az egyetlen, aki nem beszél franciául. Ettől függetlenül olvassa a francia regényírókat és élvezi a francia festészetet (több regényéből ismert az író nagy vonzalma a képzőművészet iránt – a szerk.) A török-francia kapcsolatokról szólva kiemelte, hogy Franciaország volt a modellje az oszmán-török modernizációnak.
Az író november 7-éig európai körúton tartózkodik. Szerzői turnéja alatt hat országba, Lengyelországba, Franciaországba, Egyesült Királyságba, Németországba, Dániába és Írországba látogat el. Első állomásán, Krakkóban a Conrad irodalmi fesztivál díszvendége volt, s ezt követte a Becsületrend átadása előtti szombaton és vasárnap a Louvre Múzeum konferenciatermében franciára is lefordított egyik utolsó regénye, Az ártatlanság múzeuma (Masumiyet Müzesi) bemutatója.
Orhan Pamuk művei hazánkban is ismertek, magyar kiadója az Ulpius-ház Az ártatlanság múzeuma előtt kiemelkedő regényeit (Fekete könyv, Nevem Piros, Hó, Az új élet, A fehér vár illetve A fehér kastély – ez utóbbi két külön fordítás) és memoárját (Isztambul) is megjelentette.