Kult MTI 2012. szeptember. 25. 15:04

Nádas Péter kapott 10 ezer eurót

A negyedik rangos német díját kapta meg Nádas Péter a Párhuzamos történetek című regényéért.

Nádas Péter
Bánkuti András

Nádas Péter kapja az idén a Südwestrundfunk (SWR) német közszolgálati rádió irodalmi díját, a magyar író a Párhuzamos történetek című munkájáért kapja az elismerést.

A zsűri indoklása szerint Nádas Péter hatalmas művészi erővel fűzi össze a huszadik századi német és magyar történelmet a Párhuzamos történetekben. A SWR Legjobb Könyvek Listája elnevezésű díjhoz - Preis der SWR-Bestenliste - 10 ezer euró jár.

A közszolgálati rádió havonta állít össze listát a legjobb új német nyelvű kötetekről 30 elismert kritikus szavazatai alapján. Az SWR listája a német nyelvterületen az egyik legtekintélyesebb, az olvasók számára leginkább iránymutató összeállítás a friss könyvtermésről, a 10-15 könyvet felsoroló listán szerepelni így önmagában is kritikai sikert jelent. A Párhuzamos történetek márciusban, áprilisban és májusban is felkerült a listára.

A magyarul 2005-ben, németül pedig az idén februárban megjelent regény az SWR elismerésével együtt már négy rangos német díjat kapott.

Az első kettő fordítói díj volt, Christina Viraghnak a Nádas-regénnyel végzett munkájáért a Lipcsei Könyvvásár 15 ezer euróval járó műfordítói díját és Offenburg város ugyancsak 15 ezer euróval járó úgynevezett Európai Műfordítói Díját ítélték oda.

A harmadik elismerés a Brücke Berlin-díj, amellyel egyaránt méltatják az irodalmi és a kultúraközvetítői teljesítményt, így az elismeréssel járó 20 ezer eurót is megosztják a szerző és a fordító között.

hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?