Kult hvg.hu 2012. július. 03. 10:10

Ezért válik Tom Cruise: szcientológus szappanopera

Szentek és aszkéták? Szabadkőműves összeesküvők? Mogyoróvajjal kenik be testüket teliholdkor és Wass Albertet szavalva táncolnak a dögkút körül? Katie Holmes nem pakol el maga után és válik, viszont ettől még ön is lehet űrturista.

Ki tudja, mi az igazság. Sok a rejtély, a pletyka, a félreértelmezett jelenség a szcientológusok és egyházuk körül. A kirakatban Tom Cruise válása, ami ismét elektromossággal telítette a vallásháború már-már leföldelt testét. Ráadásul 50 éves, pont ma.

A nyáltól eláztatott bulvárcímlapokon azt bogarászhatjuk ki, hogy Katie Holmes válik, mert nem szeretné kislányát szcientológus iskolába íratni. Persze megvárta, míg férjeura forgatásra távozik. Már-már szökés, és vinné is a pénzt, ha a Szcientológia Egyház nem lépett volna közbe, kimondván: a kereset érvénytelen.

Kirakatban ácsorog még John Travola, és Will Smith, a bíróságokon vádlók és alperesek. Az igazság tehát olyan összetett, hogy elemzése próbára teszi a tárgyilagos újságíró eszét.

Tom Cruise sziluettje
AP

A fundamentális kérdéssor csak azt bizonyítja, hogy az igazság nem fekete vagy fehér. Ellentmondások és válaszutak, a jó és a rossz dichotómiája, hit és tudomány kontinentális lemezeket megmozgató energiái feszülnek egymásnak.

Családközpontú a szcientológia?

Mi a család, kérdezi a kultúrantropológus. Mesterséges társadalmi képződmény vagy génjeinkből szárba szökkenő összetartozás? A Szcientológiai Egyház nemrég a legmagasabb szinten keveredett vitába, amikor 2008 májusában a CNN riportere megkérdezte Tommy Davistől, az egyház sajtósától, hogy mi is az az „elszakadás” (disconnection). Davis többszöri kérdés után, kissé körülményesen tagadta azt, hogy az egyház a család megtagadására biztatja a híveket abban az esetben, ha a rokonok nem ismerik el a szcientológiát.

A jó hír az, hogy az elszakadók idővel visszatérhetnek a szeretteikhez. Ennek van ára. A The Sun című lap egy háromgyerekes édesanya hosszú távú szerződésének történetével riogat. Sam hivatalos alkut kötött egyházával, s amíg az együttműködés hatályos volt, aludt penészes szobában, volt abortusza, kapált fagyott földet büntetésből. Igaz, papolhatott Juliette Lewisnak.

Számítanak a külsőségek?

Ugyan már. Csak azért, mert állandóan hollywoodi sztárokra vadásznak? Csupán a felszínesség a cél, csak azért, mert Curise, Holmes, Travolta, Priscilla és Lisa Marie Presley a reklámarc? Találkozhatunk az illusztris klubban még Juliette Lewis és Kirstie Alley színésznőkkel is, a szimpatizánsok között pedig Jennifer Lopezzel és Will Smith-szel. De ne vonjunk le messzemenő következtetéseket.

Will Smith (jobbra): szolgál és véd
AP / Columbia Pictures-Sony / Wilson Webb

Vagyis vonjunk le. A szcientológia nem csak az önismeret, hanem a siker vallása is. Hiszekegyj és celebedj.

A legnagyobb nevet a végére hagytuk: Beleznay Endre, aki olyan magas szintre jutott a szcientológiai hierarchiában, hogy ő maga L. Ron Hubbard, a vallásalapító magyar hangja, sőt, még színi iskoláját is az egyház felügyelete alatt végezte Kaliforniában. Máskép szól a Cyrano orrmonológ, ha az ember már megértette az univerzumot.

Rossz hír a Bleznay-rajongóknak: minden igazi celeb szcientológus, de nem minden szcientológus celeb. Gondolkodjon el ezen, míg kapálja a jeges földet.

Ön is lehet űrturista

A hitvilág szerint reinkarnálódunk. Még Ön is, ne tiltakozzon. De nem úgy, mint a buddhisták, akik előző életükben az dzsungelbe tévedt indiai árvákat marcangoltak vércsiga létformában, haláluk után pedig vitorlaként születnek újjá a Falkland-szigeteken, hanem egyik bolygóról a másikra vándorolnak. Gondoljon bele, Charles Simonyi millió dollárokat fizet egy kis űrturizmusért, míg egy átlagos szcientológus csak jár-kel az Alpha Centauri és a Tatuin között.

Pesszimista, meg nem erősített verzió (Wikipedia): a gonosz Xenu által elfogott, Földre hozott, felrobbantott, felporszívózott és agymosott űrlény-lélek lakozik bennünk, ez az úgy nevezett thetán. De még ebben a változatban is bolygóugrunk.

Rossz hír – nem emlékszünk a kirándulásra. Olyan ez, mint amikor a síszűnet idején támad meg a hasmenős vírus. A kérdést az egyház egyik rajongójával készített Sötét Zsaruk c. dokumentumfilm dolgozta fel.

Adózás-kiadás

„Azon a napon, amikor teljesen megbízhatunk egymásban, béke lesz a Földön” – hirdette L. Ron Hubbard, a szcientológia alapítója. Egy laikus kívülálló számára azonban nem olyan evidens ez a bizalom, tekintve, hogy a szcientológus egyház kizárólag a tagok adományaiból és az auditálásnak nevezett beszélgetésekért elkért gyakran borsos összegekből tartja fenn magát. Az USA-ban 1973 óta hivatalos vallásnak számít a szcientológia, s a hívők visszaigényelhetik adójukból az egyháznak befizetett pénz egy részét.

Azok voltak a szép napok
AP

Tény, hogy nem hátrány a vastag pénztárca, ha valaki igazán jó szcientológus akar lenni. A francia szcientológia egyházat például 1998-ban csalás vádjával jelentette fel egy nő. Állítása szerint eredetileg ingyenes személyiségteszttel keresték fel a szcientológusok, ám végül több mint 30 ezer eurónyi összeget szedtek ki belőle különböző könyvekre és a személyiségfejlődéséhez szükséges tanfolyamokra.

Auditálás: megvetheti a pszichoanalízist – gyakorolhatja a pszichoanalízist

Aki szcientológus lesz, soha nem marad egyedül problémáival. Lehet, hogy sok pénzébe fog kerülni, de az auditálásnak nevezett személyes tanácsadáson rávilágítanak egyéni problémái gyökerére is. Az auditáláshoz egyébként az E-méter nevű mérőeszközt használják, ami segít felmérni a fájdalom és a megrázkódtatás területeit. Saját fejlesztés.

A szcientológusok egyébként annak ellenére vetik el a pszichológia eredményeit, hogy alapítójukat, L. Ron Hubbardot éppen egy Freud-tanítvány amerikai tengerésztiszt vezette be a pszichoanalitika elméletbe. Ellentmondásnak tűnik az is, hogy a szcientológia tanításai nem ritkán Hubbard saját megfigyelésein, általánosításain alapulnak, és sokban hasonlítanak a pszichoanalízis megfigyeléseihez és módszeréhez.