2012. június. 19. 18:54 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 19. 18:35 Kult

Lissner maradt a milánói Scala intendánsa, de kevesebb bérért

Stéphane Lissner marad 2017-ig a milánói Scala intendánsa, fizetését azonban - Daniel Barenboim főzeneigazgatóéval együtt - csökkentik.

Az 56 éves Lissner 2005 óta áll a Scala élén, vezetői mandátumának meghosszabbításáról hétfőn döntött a milánói operaház igazgatósága, amely azonban arról is rendelkezett, hogy Lissner és a főzeneigazgató Daniel Barenboim javadalmazását 10 százalékkal csökkentik. Az előadásokon közreműködő másik 11 karmester is arra számíthat, hogy ugyanilyen mértékben mérséklik a gázsijukat. "Spontán döntést hoztak a válságos gazdasági helyzetben" - jegyezte meg Lissner. "Mi támogatni akarjuk a színházat" - tette hozzá.

A színvonalból nem engednek, de törekszenek arra, hogy "olcsóbbá tegyék" a produkciókat - erről tanúskodik a Teatro alla Scala honlapján közzétett műsorterv is. Az új produkciók jelentős részét ugyanis más operaházakkal koprodukcióban állítják ki.

2013 januárjában Verdi születésének 200. évfordulójára például új Falsaff-előadással készülnek, amelyet a londoni Királyi Operával és a torontói operaházzal közösen mutatnak be. A februári Nabucco is koprodukció a brit királyi színházzal.

A másik évfordulós zeneszerző, Richard Wagner A bolygó hollandi című operáját a zürichi és az oslói operaházzal együtt, Andreas Homoki - az új zürichi intendáns - rendezésében, a címszerepben Bryn Terfellel viszik színre ugyancsak februárban.

Egy különlegességhez is akadt koprodukciós partner: Alexander Raskatov Bulgakov Kutyaszív című írásából komponált operát. Az orosz kortárs zeneszerző darabjának premierjére az amszterdami operaházzal együtt vállalkozik a Scala.

Következő májusra új Ring-sorozatot is terveznek, amelyben a berlini Staatsoper Unter den Linden és az antwerpeni zeneház lesz a milánói operaház partnere.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.