Guinness-rekorder és kelta tündér Budapesten
Nigel Kennedy brit hegedűművész és Loreena McKennitt kanadai énekesnő a jövő héten Budapesten lép fel.
Nigel Kennedy, a különc
A világhírű brit hegedűművész, Nigel Kennedy március 28-án Budapesten ad koncertet. Kennedy már fiatal korában a világhírű hegedűművész, Yehudi Menuhin kedvenc növendéke volt: a mester egészen haláláig maga állta Kennedy taníttatását. A Menuhin-iskolából egyenesen New York-ba, a Julliard Music of Schoolba került, ahol az ünnepelt tanár, Dorothy DeLay vette szárnyai alá. Pályája során a világ minden táján koncertezett a leghíresebb zenekarokkal és karmesterekkel. Emlékezetes az egyik első nagy előadása a londoni Royal Festival Hallban 1977-ben.
Első, széles körben elismert albuma Elgar Hegedűversenye volt, amelyet a Gramophone magazin az Év lemezének választott 1985-ben, emellett a BPI Awardson elnyerte az Év Klasszikus Albuma címet mintegy 300 ezer eladott példánnyal. Ő büszkélkedhet Bach, Beethoven, Berg, Brahms, Bruch, Mendelssohn, Sibelius, Csajkovszkij és Walton műveinek legnépszerűbb felvételeivel.
A Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült, mint a legtöbb eladott klasszikus lemez előadója, az 1989-es Vivaldi: A négy évszak felvételével. Az albumot kétmillióan vették meg, és két évig vezette a brit klasszikus slágerlistákat.
A zenész a brit királyi családdal is jó viszonyban van: többször muzsikált nekik nyilvános és zártkörű eseményeken. A szakma elismeréseképpen a UK Brit Awards-on elnyerte az Év férfi előadóművésze címet, Svájcban pedig Gold Rose of Montreaux-t, de második Vivaldi-albumát Németországban és Ausztriában is díjazták.
2009-es albumának különös címet választott: A Very Nice Album. A lemezen kirándulást tesz egy nem igazán klasszikus zenei világba saját zenekarával, a The Nigel Kennedy Quintettel. 2010-ben jelent meg a legutóbbi The Nigel Kennedy Quintet album, melyen már főleg saját kompozíciói hallhatóak. A SHHH! olyan csemegékkel kápráztatta el a rajongóit, mint Nick Drake Riverman című dalának feldolgozása, amelyet Boy George énekelt.
A hegedűművész nemrég alapított új zenekart merészen gondolkodó – főleg lengyel – zenészekből. Az Orchestra of Life 2010-ben mutatkozott be egy németországi turné keretében. Ugyanabban az évben Nigel Kennedy Jimi Hendrix előtt tisztelgett a legendás zenész halálának 40. évfordulója alkalmából a Ronnie Scottsban, az utolsó olyan helyszínen, ahol Jimi Hendrix koncertet adott.
Nigel Kennedyről érdemes tudni, hogy nagy Aston Villa rajongó. Felesége lengyel ügyvédnő, életüket Lengyelország és Nagy-Britannia között ingázva élik. A direkt a számára kialakított öthúros hegedű mellett Kennedy egy, a híres hegedűkészítő, a cremonai Carlo Bergonzi 1732-ben készült hangszerén játszik.
Budapest Kongresszusi Központ, március 28.
Loreena McKennitt, a kelta zene szerelmese
Európai tavaszi turnéja keretében március 27-én Budapesten zenél a kanadai énekesnő, dalszerző, hárfa-, harmonika-, és zongoraművész, Loreena McKennitt. A Kelta Lábnyomok című 41 napos turné március 17-én Zürichben kezdődött, és április 24-én Barcelonában fejeződik be, összesen 11 országot érint. Az énekesnő The Wind that Shakes the Barley című albumáról és korábbi dalaiból állította össze a koncertprogramot.
„Igazán várom, hogy dalaimmal újra a közönség elé állhassak, mivel mindig is csodálatos dolog volt olyan emberekkel találkozni, akik helyt adtak az életükben a zenémnek” - jelentette ki Loreena, hozzátéve: örömmel indul Európába. „A The Wind that Shakes the Barley című albumunkon olyan dalok szerepelnek, melyek a kezdetektől megihlettek, amikor felfedeztem a kelta muzsikát, különösen az ír, skót és angol eredetűeket”. Az énekesnővel tartanak állandó zenésztársai: Brian Hughes (gitár), Hugh Marsh (hegedű), Carolina Lavelle (cselló).
Loreena McKennit kétszer is megkapta a kanadai zeneipar legértékesebb kitüntetését, a JUNO-díjat, emellett a Kanada Rendet, az ország legrangosabb kitüntetését. A világ 40 országában 14 millió lemezt adott el. Zenéje a pop-, a nép-, és világzene ötvözete, melyben a tradicionális kelta motívumok a legerőteljesebbek, bár ihletet az egész világ zenéiből merít, dalszövegeit gyakran irodalmi művek inspirálják.
Lemezeinek elkészítése előtt kutatásokat végez, s mivel szenvedélyes utazó, a kelta kultúra alapos megismerése érdekében elutazott Spanyolországba, de járt Kínában, Mongóliában, Törökországban és Észak-Afrikában is, a Transz-szibériai Expresszel pedig keresztülutazta az egykori Szovjetunió területét.
McKennitt színészként, énekesként és zeneszerzőként dolgozott a híres Stratford-i Shakespeare Fesztiválon (A vihar – 1982, A két veronai nemes – 1984, A velencei kalmár – 2001), de játék- és tévéfilmekben is felhangzottak zenéi, például a Hegylakó 3-ban, a Santa Clausban, vagy a Soldierben. Debütáló albumát, az Elementalt 1985-ben saját kiadója adta ki. Az ismertséget a The Visit című 1991-es album hozta meg számára.
Papp László Budapest Sportaréna, március 27.