Kult MTI 2012. február. 05. 14:25

Bródy János 12 év után leköszön az Artisjus éléről

Victor Máté zeneszerző váltja 12 év után Bródy Jánost az Artisjus egyesület elnöki székében - értesítette az MTI-t a szerző jogvédelmi szervezet vasárnap.

Az új elnök - akinek színes alkotói munkásságában mind komolyzenei, mind könnyűzenei, mind kísérleti jellegú művek megtalálhatók, valamint dolgozott a televízióban és a rádióban is -, tavaly decemberben került az Artisjus vezetőségébe az egyesület tisztújító közgyűlésén. A szervezet jövőjét illetően elmondta, "folyamatos átalakulásban van a zeneipar, és benne az Artisjus is. Új utakra szeretnénk vinni az egyesületet, hogy katalizátorai lehessünk ezeknek a változásoknak". 

Mint az a jogvédők közleményében olvasható, Victor Máté fel akarja hívni a társadalom figyelmét az alkotók szerepére, és megőrizni a jogdíjak értékét, mivel az alkotókművészek nem kapnak bért, fizetésük a jogdíj. Bródy János 12 év után köszön le az elnöki pozícióról, mint megjegyezte "nyugodt szívvel", mivel Victor Máté "személyében az új irányokra nyitott, együttműködő személyt köszönthetünk” - olvasható a közleményben.

Bródy nyugodt szívvel köszön el

Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület a zeneszerzők, szövegírók, zeneműkiadók és irodalmi szerzők egyesülete. Feladata, hogy az érintettek egyes szerzői jogait kezelje, így az alkotók jövedelemhez jussanak munkájuk után. Ezért jogdíjat szed mindazoktól, akik a művek nyilvános felhasználására vállalkoznak és felosztja, kifizeti azt az érintett szerzők között. Emellett az alkotók szolgálatában és érdekei védelmében más, kiegészítő feladatokat is ellát.

Az Artisjus jogelődjét 1907-ben alapították a magyar zeneszerzők, szövegírók és zeneműkiadók. Ma közvetlen megbízással mintegy 9300 magyar szerző jogait kezeli, ezen kívül a hasonló külföldi szervezetekkel kötött szerződései alapján több millió zenei és irodalmi szerző jogkezelését végzi a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál bejegyzett közös jogkezelő szervezetként. 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz 2024. december. 22. 20:00

"Mi csak a gyümölcs ízét tudjuk megőrizni": a magyar szörpforradalom egyik bölcsőjében jártunk

Addig gépesítünk, amíg az nem megy a minőség rovására, vallja Galajda Péter, aki azért kezdett el szörpöt gyártani, mert nem talált megfelelőt a piacon. A Mayer szörp mára az egyik legismertebb prémium élelmiszer lett, ahol ugyan mindig van a polcon a nagymama főzetét idéző eperszörp, de kísérleteznek chilivel és kaporral is.