Kult 2012. február. 03. 09:57

Fábry kontra Fábry

Az m1-re igazoló Fábry Sándor showjának felvételét már láttuk, a 70 perces, fogyasztóbarátra formázott verziót azonban önökkel együtt nézhettük tegnap este. Tetszett? Nem tetszett?

5x Fábry ellen

1. Soha ne hívd meg Vlagyimir Vlagyimirovics Putyint, ha csak a hasonmása jön el. A közönség az eredetit szereti. Még rosszabb hír: az eredetit sem mindenki szereti.

2. A szájpadlásban elhelyezkedő, de onnan túl sokszor előbukkanó nyelv (cavum oris) annak ellenére, hogy az emésztés miatt kulcsfontosságú, hovatovább az ízlelés és az érzelemnyilvánítás szempontjából is fontos szerv, nem tartozik a legesztétikusabb tárgyak közé. A testbeszéd fontos és izgató kelléke sokszor a használója ellen fordul.

3. A nézői elvárások ismertetése. Az utca emberének véleménye a magyar televíziózás legrosszabb - egyben legnépszerűbb - hagyományát követve legfeljebb az önigazolásra és a megúszásra jó. Kit érdekel nyolc ember véleménye, amikor alsóhangon 800 ezer néző megszerzése a tét?

4. Érdemes kerülni a Frei Tamás műsoraiból ismert izgalommentes, a National Geographic magazinban már ezerszer megzenésített történeteket, akkor is, ha egy aranyember meséli el. "A vietnamiak egy nemzetközi konzorciummal felhozatták a hajó törzsanyagát" olyan körülményes mondat, ami után ebben az országban, ebben a szponzorszegény környezetben értelemszerűen csak ez jöhet: "Megkerestük Szőcs Géza államtitkár urat." Ez következett.

5. Senki ne meséljen többet egy Stradivari-hegedűről. Részben azért, mert Mága Zoltán is mindig megteszi, részben azért, mert aki megszólaltatta - Kokas Katalin -, sokkal jobban néz ki.

Forgatás előtt. Fábry a DTK-ban
Zih Zsolt/ MTVA

5x Fábry mellett

1. A Dizájn center a régi Fábry-show vízjele. A re-debüt képes volt újratöltődni azzal, hogy az extrém, találékony és szimpatikus hülyeségeket összehozta a hétköznapi problémákkal. Érdekes kombináció: Magyarországon nyestkérdés van, továbbá a fekpadon változatlanul jól mutat a világ legjobb nőinek egyike.

2. Helyi problémák: a Segítsük Svájcot!-blokk mint az aktuális magyar nyomorúságra reflektáló vicces publicisztika, akár a másnap reggeli munkahelyi kávézás hivatkozása is lehet, mínusz a "Svájcban az utolsó órát is árulják" poén.

3. Intenzívebb kapcsolatápolás a közönséggel. Az emberi közvetlen, kontaktáló Fábry? Akár.

4. Jó mondat: "Sok minden voltam, még fasiszta is. De kottaállvány még nem."

5. Kezeket a paplan fölé, éljenek a csajok. Feladat teljesítve. Nem mind arany, ami réz.

ln

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.