2012. január. 27. 20:50 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 27. 20:33 Kult

Megnyílt az eddigi legnagyobb iszlám-kiállítás a British Museumban

A mekkai zarándoklatnak valaha is szentelt legjelentősebb kiállítás látható a londoni British Museumban április közepéig. A csütörtökön nyílt tárlat régi és modern műalkotások, tárgyak, kéziratok, fotók, hangfelvételek és videók segítségével próbálja elmagyarázni a látogatónak a mekkai zarándoklat (a haddzs), az iszlám hit ötödik oszlopának fontosságát a muzulmánok életében.

"Ez a kiállítás egy utazás. Kulturális és spirituális üzenet, amely bizonyítja, hogy mennyire harmonikus az iszlám" – mondta az AFP-nek Venetia Porter, a kiállítás kurátora.

A mekkai zarándoklatról rendezett első jelentős kiállítás megrendezéséhez kapcsolatba léptek múzeumokkal a világ több pontján, de számos kiállítási tárgyat például Nasser Khalili, az iszlám művészet egyik legjelentősebb gyűjtője adott kölcsön.

A főbb látnivalók között szerepel egy gyaloghintó, amellyel a szultánok tették meg hajdan az utat Kairó és a szaúd-arábiai Mekka között, egy 8. századi korán, és egy kő azok közül, amelyek az Mekkába vezető utat mutatták a zarándokoknak. A tárlat bemutatja, hogyan készülnek a nagy útra a muszlim hívők, milyen ruhát viselnek, milyen emléktárgyakat visznek haza.

Az egyik szekcióban kortárs művészeknek a zarándoklattal kapcsolatos alkotásai láthatók. Olvashatók visszaemlékezések arról, hogy kinek mit jelentett a haddzs. Az egyik ilyen történet az önmagát muszlimnak tartó brit Evelyn Cobboldé, aki - saját tudomása szerint - első európai nőként kapott engedélyt 1933-ban a zarándoklaton való részvételre.

Egy másik híres brit zarándok Richard Francis Burton 19. századi katona és felfedező volt, aki 1853-ban egy egyiptomi karavánhoz csatlakozva, önmagát afgán orvosnak és szúfi dervisnek álcázva jutott el Mekkába. Később részletes beszámolót írt élményeiről.

A haddzs a világ legnagyobb zarándoklata, amelyet életében legalább egyszer minden muszlim hívőnek meg kell tennie. A résztvevők száma évről évre meredeken emelkedik, az 1932. évi 20 ezerrel szemben tavaly novemberben már hárommillióan zarándokolta el a szent városba.

A British Museumban ez a harmadik kiállítás, amelyet a "spirituális utazásoknak" szentelt sorozat keretében rendeztek.