Kult hvg.hu 2012. január. 23. 13:50

"Az én vallásom egy írott papíron szerepel, amelynek neve: Alkotmány"

Mit tegyen egy fiatal, szürke eminenciás, ha olyan információt tud meg, ami nemcsak elveivel ütközik, de karrierjét és országa jövőjét is befolyásolhatja? A héten érkezik a magyar mozikba A hatalom árnyékában című film.

Mike Morris (George Clooney) a demokraták jobbik és erősebb jelöltje az éppen aktuális amerikai elnökválasztáson. Néhány filmbe vágott beszédéből kiderül: háborúellenes, a fenntartható fejlődés híve és nem megy bele elvtelen politikai alkukba. Nem utolsósorban szekularista, amit bizonyos államokban nem könnyű kommunikálni, de leleményes szövegíróinak köszönhetően Morris ezt is megoldja:

"Nem vagyok keresztény vagy ateista. Nem vagyok zsidó vagy muzulmán. Amiben hiszek... Az én vallásom egy írott papíron szerepel, amelynek neve: Alkotmány. Eszerint az utolsó leheletemig védeni fogom azon jogukat, hogy bármilyen Istenhez imádkozhassanak. Ameddig az nem sért másokat."

George Clooney, Morris szerepében
IMDB

Komoly republikánus ellenfél hiányában Morris előválasztási győzelme az egész választást lefutottá tenné, éppen ezért különösen fontosnak ígérkezik a filmben sorsdöntőnek beállított ohiói demokrata előválasztás. A különbség a két jelölt között kicsi, ám félő, hogy Morris riválisa, Ted Pullman szenátor - szélsőjobboldali és konzervatív voksokat is bezsebelve - megfordítja az előválasztást.

Ebben a kiélezett helyzetben kap egy olyan ajánlatot Morris tehetséges sajtófőnöke (Ryan Gosling), aminek már a meghallgatása is felér egy felségárulással. És ahogy az lenni szokott, az egyszeri botlás rossz döntések sorozatát vonja maga után, ráadásul a fiatal szürke eminenciás élete váratlanul további szálakkal bonyolódik.

Színpadról vászonra, Leo helyett Ryannel

A hatalom árnyékában története Beau Willimon Farragut North című színdarabján alapul, melynek már 2008-as premierjekor tudni lehetett, hogy jön a filmes verzió, George Clooney rendezésében és Leo di Caprio producerkedésével. Sokáig maga a producer, illetve Chris Pine is partiban volt a főszerepért, de végül a mostanában agyonsztárolt, legutóbb a Drive - Gázt! című filmben főszerepet játszó Gosling lett a befutó. A szomorúkutya-szemű főhős egyébként kábé ugyanazt nyújtja e filmjében is, mint a Drive-ban.

Két tavalyi szerepe közül részben az Utódokért, részben pedig ezért a filmjéért George Clooney-t 2011-ben az év színésze díjjal tüntették ki Hollywoodban. A Clooney-formálta Morris finom humorú és átlát a szitán - legyen szó tanácsadója blöffjének vagy felesége súgóinak leleplezéséről.

Feltűnnek még a filmben egymás riválisaként a nemrég a Barney és a nők című filmben látott Paul Giamatti, illetve Philip Seymour Hoffman; mindketten megbízható pontossággal hozzák a minden hájjal megkent kampányvezetők karakterét.

Mivel a címbe rejtett, Julius Caesar-i utalás értelmezése már spoiler kategóriába esne, két másik apró érdekességre hívjuk fel a figyelmet: a filmben látható egyik választási plakát Shepard Fairey 2008-as, ikonikus Hope-művének Clooney-féle értelmezése, a többször felhangzó "I Like Mike" rigmus pedig az eisenhoweri "I like Ike" szlogent eleveníti fel.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.