Kult hvg.hu 2011. október. 26. 16:30

Így csináljuk majd halálunk után: szexelő csontvázak a kirakatban

Jean-Marc Laroche csontvázakat ábrázol szexpozíciókban. A New York szexmúzeumában látható kiállításhoz kedvcsinálóként egy utcafronti kirakatba is helyeztek egy pár bujálkodó csontkollekciót.

"Szórakoztat az a gondolat, hogy a másvilágon is folytatódik a buli" - magyarázta Jean-Marc Laroche saját műveit. "Így láttatni a halált egyik módja a kifüstélésnek, avagy lekicsinylésének" - folytatja a francia művész, aki a New York-i szexmúzeumban állítja ki installációit, melyek közül párat az ötödik sugárúton sétálók is megtekinthetnek: méghozzá két szexelő csontváz-párt. Egy utcafronti kirakatba helyezték el az alkotásokat, így nem csoda, ha kiverték a biztosítékot azoknál, akik nem feltétlenül szerették volna megnézni a kiállítást. A járókelők között megoszlanak a vélemények, valakit elijeszt, némelyeket felvidít, de a gyerekesek például gyors léptekkel haladnak el a közszemlére tett szexjelentek mellett.

New York Daily News

A New York Daily News-ban megjelent cikkben szemtanúkat kérdeztek meg, mit szólnak a szexet imitáló csontvázakhoz, sőt a Katolikus Liga főnökét is meginterjúvolták, aki azon túl, hogy felháborodott a látottakon, megragadta az alkalmat, hogy prédikáljon egy sort: "Akaratlanul is ironikus" - nyilatkozta Bill Donohoue - "a promiszkuitás, ahogy a múzeum is ábrázolja, korai halálhoz vezethet. Ez egy freudi elszólás".

A szexmúzeumban egy hónapon át állítják ki a buja csontkollekciót, mely Párizsban hatalmas sikert aratott. A szerelem fővárosában 80 ezer látogatót vonzott Laroche munkája, ott sokkal több öreg csont idézte a Káma Szutra fejezeteit.

A szobrokhoz nem valódi emberek maradványait használta a művész, hanem gyantázott acélból készítette azokat. Mégsem olyan földöntúli az intim helyzet, tegnap adtunk hírt egy 1500 éve elhunyt szerelmes párról, akiket a régészek tártak fel. A sírból egy egymás kezét fogó csontváz kerül elő az i. sz. 5-6. századból.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.