A Placcc fesztivál egész héten különböző helyszíneken szórakoztatja a budapestieket. Mi egy Király utcai Store-ba tévedtünk be, és vettünk egy jelenetet. Nem volt drága.
A Király utca 25. szám alatt a Placcc fesztivál keretében megnyílt egy boltocska, melynek berendezése igen szegényes: két összetákolt színpad található benne, és egy bádogkassza. Hatvan forint a legolcsóbb portéka, ezért megkaphatjuk Michelangelo másolatának másolatát. De ha kiperkálunk kilencven forintot, akkor Barisnyikovot is elvihetjük. Amint kifizettük a jelenetet, élettel telik meg a tér. Michelangelo Dávid szobra hirtelen ott terem előttünk, persze pénztárcánkhoz mérten: ázsiai változatban.
A Store (azaz bolt) előtt egy menülapon kínálgatják a járókelőknek a furcsa "termékeket", melyek közül ezidáig a Káposzta Talán Citrom és a Helyi Sajtos Művészet eddig legkelendőbb. "Talán mert ezek azt sugallják, hogy kulináris élményben részesülnek a vevők" - véli David Subal, de nem erősít meg minket abban, hogy végül jóllakik-e a vásárló. A művész 2005 óta járja a világot és árusítja az megfizethető színházat társával Michikazu Matsunéval.
A Bécsben dolgozó japán Matsune tánccal és vizuális művészetekkel foglalkozik, míg társa, az osztrák David Subal szobrászatot és mozgásművészetet tanult. A duó szerint a művészet is üzlet, ezért ára van, mint bármi másnak. A Bolt ugyanakkor megfizethető és mindenki számára elérhető élményeket nyújt a közönségnek: "megnézzük az adott városban, hogy mennyibe kerül például egy alma" - árulta el az árképzésről Subal. Így vannak párszáz forintos tételek, de a legdrágább művészeti alkotás se kerül többe, mint két-háromezer forint. Sőt! A 70% OFF című darab kétezer forintjából lejön a kedvezmény, ugyanis "alkalmazkodunk a kiárusításokhoz szokott vásárlóközönség igényeihez" , mely a'la Carte válogathat, hogy mit szeretne látni, de van elvitelre is jelenet. A csomagküldő szolgálat pedig azoknak kedveskedik, akiknek nincs idejük a Boltban átvenni a művészi árucikket.
Szocio-kulturális kísérletükkel az alkotók afféle nemzetközi franchise hálózatot alakítottak ki, a projekt Bukarestben debütált hat évvel ezelőtt, de a mostani budapesti bemutató előtt olyan nagyvárosokban mutatták már be, mint Bécs, Párizs, Kiotó, New York vagy Philadelphia.
Az ötödik Placcc fesztivál október 2-ig látogatható a belvárosban, olyan helyszíneken, mint a Nyugati pályaudvar aluljárója, a Tőzsdepalota, a Prága kávéház vagy a Jégbüfé, ahol interaktív, újszerű köztéri alkotásokkal ismerkedhetnek az érdeklődők. További információk a rendezvény honlapján olvashatók.