Hét dolog, amit csak kevesen tudnak az R.E.M.-ről
Közleményben tudatta honlapján az R.E.M., hogy 31 év közös zenélés után vége a közös zenélésnek. Ennek apropóján összegyűjtöttünk néhány érdekes momentumot a banda életéből, amire talán csak a legelszántabb rajongók emlékeznek.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az egyik legnépszerűbb amerikai rockegyüttes, az R.E.M honlapján tudatta a rajongókkal és barátaival, hogy többet nem zenélnek együtt. „Kellemes emlékekkel, elégedetten lépünk tovább” - írták. „Köszönjük a támogatást mindenkinek, akit valaha is megérintett a zenénk, aki hallgatott minket” - áll az együttes hivatalos közleményében.
Rapid Eye Movement
Az R.E.M. (a Rapid Eye Movement, vagyis az alvás egyik fázásának rövidítése) 1980-ban alakult az Egyesült Államok-beli Georgiában. Michael Stipe énekes, Peter Buck gitáros, Bill Berry dobos és Mike Mills basszusgitáros garázsban kezdett zenélni, első kislemezük körülbelül 1000 példányban jelent meg 1981-ben. Három évtized alatt összesen 18 albumuk jelent meg, köztük a Dead Letter Office 1987-ben, az Automatic for the People 1992-ben - ezen csendült fel az Everybody Hurts -, az Around the Sun 2004-ben. Legutolsó lemezük, a Collapse Into Now idén készült el.
Lelkes fotós
Az IMDb adatbázisa szerint az énekes, Michael Stripe vegetáriánus, és nem mellesleg van egy produkciós cége, a C-IOO. Lelkesen fotózik, több R.E.M. album borítóját díszíti az ő fotója: például a New Adventures In Hi-Fi-ét (1996) és a Reveal-ét (2001).
A beszállókártyák megszállottja
Stripe-nak több tetoválása van: a jobb felkarján például a Krazy Kat című képregény figurái láthatók. Gyűjti a repülőjegyekből megmaradt beszállókártyákat, hogy emlékezzen azokra helyekre, ahol járt - eddig 500-600 darabot szedett össze.
Phoenixre emlékezve
Stripe egyik legjobb barátja az 1993 októberében drogtúladagolásban elhunyt, 23 éves amerikai színész, River Phoenix volt. Phoenix az akkoriban igen felkapott szórakozóhely, a Viper Room előtt halt meg, melynek Johnny Depp volt a résztulajdonosa. Stripe-ot annyira megrázta barátja halála, hogy az együttes 1994-es, Monster című albumát Phoenix-nek ajánlotta.
Az "ijesztően jó" Radiohead és a kibírhatatlan American Idol
Mai napig az egyik legjobb barátja a Radiohead énekese, Thom Yorke. „A Radiohead olyan jó, hogy az már ijesztő” - mondta a példaképnek is tekintett bandáról Stripe. Az énekes egyik interjújában azt is megpendítette: „nem bírnék ki tíz percet az American Idol-ban”. A zenés tehetségkutatót milliók nézik a tengerentúlon, ezzel futott be a ma már ismert énekes, Kelly Clarkson is.
Vote for Change
2004-ben a banda részt vett a Vote for Change elnevezésű amerikai koncert-sorozaton, George W. Bush elnöki kampánya ellen emelve szót. Az R.E.M. a VH1 zenecsatorna száz legjobb rock&roll előadója (100 Greatest Artists of Rock & Roll) listáján az 50. helyre került. Losing My Religion című dalukhoz készült videoklipjük bekerült a száz legjobb videó (100 Greatest Videos) közé, mégpedig a 19. helyen. A lírai szerzemény 2 Grammy-díjat hozott az együttesnek. Out of Time című albumuk a legjobb alternatív zenei albumnak járó Grammyt is elnyerte, világszerte összesen 18 millió példányban kelt el.
Bill Berry 1997-ben személyes okokra hivatkozva kiszállt a csapatból: két évvel korábban agyi aneurizmával műtötték.
Az elmaradt közös munka Cobainnel
Kurt Cobain, a Nirvana énekese közös produkciót tervezett Stripe-pal, ám ebből végül nem lett semmi, mert Cobain 1994-ben elhunyt. A Man on the Moon című dal az Andy Kaufman komikus életét feldolgozó, 1999-es Ember a Holdon főcímzenéje lett. (A főhőst alakító Jim Carrey Golden Globe-ot kapott.)