Kult MTI 2011. szeptember. 16. 14:14

Robert Capa világháborús fotóiból nyílik tárlat Kecskeméten

Robert Capa magyar származású fotóriporter normandiai partraszálláskor és az azt követő időszakban készített fotóiból nyílik kiállítás pénteken Kecskeméten, a Magyar Fotográfiai Múzeumban.

Eddig csak Capa "best of" fotóit láthattuk, de ezekből a képekből azt is megtudhatjuk, hogy mit tudott, amikor egy rövid időintervallumban, különleges viszonyok között kellett dolgoznia – mondta Baki Péter, a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója. Az igazgató kiemelte: a képek eddig Magyarországon nem voltak láthatóak, mert egy amerikai alapítvány révén, közvetítő segítségével most kerültek a fotográfiai múzeum tulajdonába.

Capa fotográfiái közül néhány azon a júniusi hatodikai hajnalon készült, amikor a szövetséges erők 1944-ben megindították a partraszállást a normandiai Omaha Beachen. Capa, az ismert haditudósító a partraszálló erők parancsnoki karával együtt érkezett Normandia partjaihoz, s az első hullámmal együtt ért szárazföldet a D-nap hajnalán.

Wikipedia

A kiállításon látható fotósorozat a partraszállást követő napokat mutatja be Robert Capa objektívjén keresztül. A képek 1944. június 5. és augusztus 9. között készültek és 1984-ben nagyították ki őket az ABC Press felkérésére. A kiállítás november 20-ig tekinthető meg Kecskeméten.

Az 1913 októberében Budapesten Friedmann Endreként született művész a fotótörténet legjelentősebb haditudósítója volt, háborúellenes felfogást tükröző harctéri felvételeivel vált ismertté. Ezek közül a legismertebb a spanyol polgárháborúban készült A milicista halála című képe, amellyel világhírnevet szerzett. Tudósított a japán-kínai háborúról, a II. világháborúról, majd az indokínai harcokról. Az általa alapított Magnum fotóügynökség égisze alatt a polgári életről is számos képsorozata jelent meg. Indokínában érte a halál 1954 májusában, amikor aknára lépett.

hvg360 Matalin Dóra 2024. december. 18. 19:30

Mazzag Izabella, az Azahriah-film rendezője: Az a hitvallásom, hogy nem kell mindent érteni, néha elég csak érezni

Elvégezte a Táncművészeti Egyetemet, de tudta, hogy az SZFE-re kell járnia. A Színművészeti átalakítása óta szimbolikus rémálmai vannak. <strong>Falkám című filmje sikere váratlanul érte, azóta állandóan a pszichés betegségről kérdezik. </strong>Szívesen válaszol, mert sok pozitív visszajelzést kap, hogy mennyi embernek segít ezzel. HVG-portré.