„Leány a talpán” – mondta elismerően Ljudmila Ulickajáról az írónő frappáns interjúira célozva a manapság Amerikában orosz irodalmat előadó Jevgenyij Jevtusenko.
Honfi- és pályatársnője szakmai teljesítményét is nagyra tartja az 1960–1980-as évek szovjet fenegyerek költője, akit húszévesen, első verseskötete megjelenése után azonnal a Szovjet Írószövetség – legfiatalabb – tagjává választottak. És tényleg, bizonyos kérdésekben Ulickaja akár Szolzsenyicinnek is odamondogatott, noha, bár szándékolatlanul, ő tette világhírű íróvá. Ha ifjú biológusként nem másolta volna le Szolzsenyicin szamizdatban megjelent egyik művét, most talán a genetikai tudományok kandidátusa lenne.
Így viszont az orosz irodalmi kánon mai szólistája, és karrierje épp ellenkezően alakult, mint Jevtusenkóé. Elmúlt ötvenéves, amikor első elbeszéléskötete osztatlan sikert ara-tott – Franciaországban, fordításban.
Az egyszerűen csak szoknyás Csehov néven emlegetett pályafutásáról és magyarul most megjelent könyvéről a HVG e heti számában olvashatnak részleteket.