Állva tapsolt a közönség a Sydney Theater Company Ványa bácsi című előadásának washingtoni premierjén helyi idő szerint szombat este. A darabot, melyben olyan világsztárok lépnek színpadra, mint Cate Blanchett vagy Richard Roxburgh, Ascher Tamás rendezte.
„Milyen kedvesen bosszantó emberek ezek. Különcök, talán ez a legtalálóbb szó rájuk” - írta a Sydney Theater Company Ványa bácsi című előadásának szereplőiről a szombat esti premiert követően a The New York Times. A washingtoni Kennedy Centerben bemutatott darab érdekessége, hogy Ascher Tamás rendezte, a főbb szerepekben pedig Cate Blanchett, Richard Roxburgh és Hugo Weaving látható.
Amint a cikk szerzője megjegyezte: a háromórás előadás szinte behatolt a bőre alá, egészen a zsigerekig - mint eddig egyetlen más darab sem -, élő, lüktető környezetben megmutatva, milyen lehetetlen és sorsszerű volt a 20. századi csehovi világban egy család együttélése. Az aprólékosan kidolgozott karakterek, a darab lélektani mélysége és a kíméletlen, plasztikus környezet ezt a világot mégis viccessé és emberivé tették - írta.
Amit Ascher Tamás és a társulat elért, az ideák platóni értelmezésének sajátos változata az ötvenes évek Szovjetuniójában, egy olyan környezetben, ahol összezártságukból adódóan a szereplők életének minden mozzanata jól látható és kikövetkeztethető. Khell Zsolt díszletét is méltatja a The New York Times kritikusa: a lerobbant, minden fényűzést nélkülöző dácsa a Mihail Gorbacsov által bevezetett glasznoszty előtti időket idézi fel, mégis, ahogy a cselekmény elindul, a néző egyből tudja, hogy milyen forró a talaj itt - írta a cikk szerzője, utalva egyúttal arra is, hogy Washingtonban ez idő tájt nagy meleg van.
Ahogy arról korábban a The Washington Post is beszámolt, a Sydney Theatre Company előadása több szempontból is figyelemreméltó. A társulat év elején mutatta be a darabot Ausztráliában: Ascher Tamás rendező segítője Lengyel Anna műfordító és dramaturg volt. A Ványa bácsi szövegének legújabb, angol nyelvű adaptációját Andrew Upton - a Jelena Andrejevnát játszó Cate Blanchett férje - készítette, aki nem beszél oroszul. Ascher viszont angolul nem tud. De mint az alkotógárda mondta, ez nem jelentett problémát, mert azokat a lelki mélységeket, amelyeket a darab feltár, nemverbális úton lehet a legjobban tolmácsolni.
A címszerepet a Moulin Rouge-ból is ismert Richard Roxburgh alakítja, Jelena Andrejevnát a Gyűrűk urában is játszó, Oscar-díjas ausztrál színésznő, Cate Blanchett kelti életre, Asztrovot pedig Hugo Weaving (Mátrix, Kis hal) játssza. Blanchett és férje kalandos úton - egy brit színházigazgató javaslatára - talált rá Ascherre. Mivel a magyar rendező neve nem csengett ismerősen nekik - ahogy később mesélték -, rákerestek a neten. Akkor jöttek rá, hogy korábban már láttak egy Ascher-rendezést Ausztráliában, éppen Csehov Ivanovját.
A washingtoni premier után Ascher Tamás úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy a közönség fanyar humora és kesernyés emberlátása miatt kedveli Csehovot. Elmondta azt is, hogy a washingtoni közönség reakciói valóban „derűsebbek voltak” az itthon megszokottnál, de ez így volt Ausztráliában is. A nézők - ahogy a magyar közönség is - sokat nevetett az előadáson, ám a végén arcukra fagyott a mosoly - mondta az MTI-nek a rendező, hozzátéve: annyi a különbség, hogy az ausztrál és az amerikai közönség a kis poénokon is lelkesen kacag. A Ványa bácsit augusztus 27-ig játsszák a Kennedy Centerben.