Kult hvg.hu 2011. április. 29. 07:00

Legendás királyi esküvők: a példás, a végzetes és a titokzatos

Vilmos herceg és Kate Middleton „királyi esküvőként” emlegetett frigye hónapok óta lázban tartja Európát; megnéztük, hogyan mentek férjhez Vilmos jegyesének elődei.

Erzsébet és Fülöp: örök kötelék a II. világháború után

Erzsébet brit hercegnő - 1953-as megkoronázása óta II. Erzsébet királynő – és Philip Mountbatten görög és dán herceg - esküvője napjától Fülöp edinburgh-i herceg - 1947. november 20-án, fél tizenkettőkor kötött házasságot a londoni Westminster apátságban. Erzsébet 1934-ben egy esküvőn találkozott először későbbi férjével, két évvel később pedig ismét összefutottak: ezt követően kezdtek levelezni. Az eljegyzés bejelentésére egészen Erzsébet huszonegyedik születésnapjáig nem kerülhetett sor, végül 1947. július 9-én hivatalosan is közzétették, hogy a brit haditengerészetnél dolgozó 26 éves Fülöp - aki a frigyért lemondott dán és görög hercegi címéről, és az ortodox vallásról áttért az anglikán hitre - és Erzsébet hercegnő egybekelnek.

Az esküvő reggelén a menyasszony a Buckingham palotában készülődött, ám mielőtt az aranyozott üveghintóval elindulhatott volna az apátságba, váratlan nehézség adódott: eltört az esküvői fejdísz, melyet édesanyjától, Erzsébet anyakirálynétól kapott kölcsön. (Az ékszer korábban III. György királyé volt.) A királyi ékszerész rendőri kísérettel rohant műhelyébe, hogy megjavítsa a sérült díszt, így Erzsébet végül idejében érkezett az oltár elé. A ceremóniát az akkori yorki és canterbury érsek celebrálta: világszerte 200 millióan követték, mivel élőben közvetítette a BBC Rádió.

A menyasszonyi ruha elefántcsontszínű kínai selyemből készült, rózsák, narancsvirág, gyöngyök és kristályok díszítették Norman Hartnell tervei alapján, aki nemcsak az esküvőre, hanem a későbbi, 1953-as koronázásra is felöltöztette a királynőt. A ruhaanyag beszerzése nem volt egyszerű a háborút követő években, ezért a brit parlament kétszáz plusz kupont szavazott meg Erzsébetnek és brit asszonyok ezrei küldték el ruhajegyeiket, hogy a menyasszonyi öltözék méltó legyen az alkalomhoz. Ez volt ugyanis az első királyi ceremónia 1937. május 12-e óta, amikor Erzsébet apját, VI. Györgyöt királlyá koronázták.

Az esküvői meghívottak listájáról lemaradt a vőlegény két lánytestvére, akik két német herceghez mentek feleségül: a második világháborút követően nem volt dicséretes az ilyen frigy. Windsor hercege és hercegnője sem kapott meghívót az eseményre: VIII. Edward brit király 1939. decemberében azért mondott le a trónról, hogy nőül vehesse a kétszeresen elvált amerikai Wallis Simpsont.

Az apátságból Erzsébetet és Fülöpöt hintó vitte a Buckingham palotába - VI. György és Erzsébet anyakirályné 1923-as esküvője óta élő szokás -, ahol a meghívott vendégek villás reggelin vehettek részt. A pár több mint 2500 nászajándékot és tízezer esküvői táviratot kapott. Nászútjukat Hampshire-ben és a skóciai Balmoralban töltötték. Négy gyermekük született: Károly walesi herceg (1948-ban), Anna brit királyi hercegnő (1950-ben), András yorki herceg (1960-ban) és Edward herceg, Wessex grófja (1964-ben).

Diana és Károly: a házasság, amely válással végződött

Hivatalosan 1981. február 24-én jelentették be Károly walesi herceg és az akkor 19 éves Diana Spencer - később Diana walesi hercegnő - eljegyzését. A pár akkor már több éve ismerte egymást, ám Károly csak 1980 nyarán kezdett érdeklődni a nála 13 évvel fiatalabb Diana iránt. A Britannia királyi yacht-ra szóló meghívást hamarosan egy balmorali találkozó követte a királyi család tagjaival. Az eljegyzésre már február elején sor került, de csak hetekkel később hozták nyilvánosságra. A jegygyűrű, amit Károly adott Dianának, egyedi darab: foglalatában egy óriási zafírral. (Érdekesség, hogy elsőszülött fiuk, Vilmos tavaly ezzel a gyűrűvel jegyezte el Kate Middletont.)

A sajtó által az „évszázad esküvőjének” nevezett frigy 1981. július 29-én köttetett a londoni Szent Pál székesegyházban. A ceremónián a 2500 meghívotton kívül részt vett a canterbury érsek és huszonöt egyházi méltóság, a tévéközvetítéseknek köszönhetően pedig világszerte 750 millióan figyelték az eseményeket. A helyszínen kétmillióan nézték, ahogy Diana Erzsébet anyakirályné rezidenciájából - a Clarence House-ból – üveghintón megérkezett a Szent Pál székesegyházba. A tömegben négyezer rendőr és 2200 katona vegyült el.

Diana puffos ujjú esküvői ruháját Elizabeth és David Emanuel tervezte: 30 méter selyemtaftot, tízezer gyöngyöt és flittert használtak fel hozzá, ujját brüsszeli csipke díszítette, uszálya 25 lábnyi volt. (Az ára pedig 9 ezer font, mai áron számolva körülbelül 2,5 millió forint.) A templomi szertartást követően a házaspár lovashintón tért vissza a Buckingham palotába, ahol az erkélyről integettek az összegyűlt tömegnek.

Ezután szűk körű, 120 fős vacsora következett. Diana és Károly első fia, Vilmos brit királyi herceg 1982-ben született, öccse, Henrik brit királyi herceg 1984-ben jött világra. A házasság 1996 augusztusában válással végződött, Diana egy évvel később, 1997. augusztus 31-én autóbalesetben halt meg Párizsban.

Diana hercegnő uszályos menyasszonyi ruhája 1981-ben
www.socialitelife.com

Kate és Vilmos: rajtuk a világ szeme

Catherine Elizabeth Middleton - vagy ahogy a világsajtó becézi: Kate -, polgári családból származik. Januárban ünnepelte 29. születésnapját, majd fél évvel idősebb Vilmos hercegnél. A skóciai St. Andrews Egyetemen ismerkedtek meg, eljegyzésüket  tavaly novemberben jelentették be.

A „királyi esküvőt” április 29-én, közép-európai idő szerint délben tartják a Westminster apátságban 1900 meghívott körében. (Az esemény tiszteletére munkaszüneti napot rendeltek el Nagy-Britanniában.) A párt Rowan Williams, Canterbury érseke adja össze.

Újdonság, hogy időközben változtattak a házassági fogadalom szövegén: míg Dianának 1981-ben engedelmességet kellett fogadnia Károlynak, addig Kate-nek csak annyit kell megígérnie, hogy élete végéig szeretni és tisztelni fogja férjét, és kitart mellette jóban-rosszban.

Családi körben: Kate Middleton utolsó napja hajadonként
MTI/ EPA/ Frank May

Kate Middleton a londoni Goring szállodában tölti az esküvő előtti éjszakát családja körében, innen megy majd édesapjával - Rolls-Royce-szal - a Westminster apátságba. A helyszínen az előzetes várakozások szerint egymillió ember gyűlik majd össze. Az eseményeket világszerte közel kétmilliárd néző követheti lépésről-lépésre a tévéből, a Facebookon vagy a Twitteren, sőt, az esküvőt a Királyi csatorna is közvetíti a YouTube-on.

A menyasszonyi ruha tervezőjéről és fazonjáról egyelőre semmit nem lehet tudni, először élő adásban láthatja majd a tömeg, miben lép az oltár elé Vilmos jegyese. Nem meglepő, hogy a britek a londoni fogadóirodáknál nemcsak arra tesznek fel nagy pénzeket, vajon mikor születik meg a pár első gyermeke, milyen nevet kap majd - a fogadók szerint a John vagy a Francis a legesélyesebb -, és otthon felejti-e Harry herceg, a vőlegény tanúja a gyűrűket, hanem arra is, hogy az idős Fülöp herceg elszundít-e a ceremónia alatt.

Becslések szerint a királyi lagzi - melynek biztonságáért 5 ezer rendőr dolgozik - 50 millió fontba (körülbelül 15 milliárd forintba) kerül. Az esküvőt követő fogadásra 900 vendéget várnak a Buckingham palotába, ahova a pár a hagyományokhoz hűen nyitott hintón hajtat. A meghívottak listája terjedelmes, a vendéket közül viszont biztosan hiányzik majd Tony Blair és Gordon Brown egykori brit miniszterelnök.