Másfél évtized színházi plakátjai Nagykanizsán
Az elmúlt másfél évtizedben készült színházi plakátokból látható válogatás Invocatio címmel csütörtöktől Nagykanizsán, a Magyar Plakát Házban.
Kőfalvi Csilla, az intézmény igazgatója a megnyitón elmondta, hogy a fővárosi Nemzeti Színház, a nemrég alapított szombathelyi Weöres Sándor Színház és a zalaegerszegi teátrum, valamint több pécsi bemutatóhely nézőcsalogatóiból válogattak a tárlatra. A gyűjtemény a Magyar Nemzeti Galériától és magángyűjtőktől, továbbá számos színház rendszeresen küldött példányaiból áll, a többezres kollekcióból mintegy száz került most a tárlókba.
Nem egyszerűen grafikai gyűjteményről van szó, hanem valódi művelődéstörténeti utazásról. A legjelentősebb színházi bemutatók plakátjai egyben azt is mutatják, hogy nem "halott" műfajról van szó, a színházak gondot fordítanak arra, hogy még egy mulandónak számító plakátot is maradandó alkotásként készítsenek el - fogalmazott az igazgató.
A nagykanizsai kiállításon látható például Orosz István és Árendás József több munkája, továbbá nemcsak darabok írójaként, hanem saját bemutatóihoz készült plakátok grafikusaként is feltűnik Háy János.
S bár a meghívó ellenére Jordán Tamás - aki igazgatóként, rendezőként és színészként is kapcsolódik több bemutatott képzőművészeti alkotáshoz - a megnyitón nem tudott részt venni, jövő pénteken teadélután keretében, kötetlen beszélgetésen találkozhatnak vele Nagykanizsán a színház- és grafikakedvelő érdeklődők.