Kult hvg.hu 2011. március. 08. 18:20

Házitündér vagy házisárkány? Éljen! Éljen!

Karrier, otthonteremtés és gyereknevelés: a 21. századi nő igyekszik megfelelni a társadalmi elvárásoknak és kihívásoknak. Lehet erős bástya vagy nyugodt oázis, házicseléd vagy akár házisárkány: az biztos, hogy március 8. a nők napja.

A nemzetközi nőnap százéves évfordulója alkalmából a napokban közzétették az OECD legfrissebb jelentését, melyből az is kiderül, hogy az édesanyák amellett, hogy naponta több órát töltenek olyan tevékenységekkel, melyekért nem jár fizetés - főzés, mosás, takarítás, bevásárlás -, átlagosan kétszer annyi időt - 1 óra 42 percet - szánnak gyermekükre/gyermekeikre, mint az édesapák. A skandináv országokban a családos férfiak átlagosan napi 40 percet töltenek csemetéikkel. A legtöbb időt (napi 65-105 percet) az ausztrál, a legkevesebbet (napi 8 percet) a dél-afrikai apák töltik gyermekeikkel. A főállású anyák átlagosan 144 percet, a dolgozó nők pedig napi 74 percet foglalkoznak utódaikkal - derül ki az OECD felméréséből.

A nőnapra (International Women’s day 2011) idén világszerte több mint 1660, - az esemény hivatalos honlapján - bejegyzett rendezvénnyel emlékeznek. 2011-ben kiemelt téma a nők képzése, továbbképzése, a tudományos életben és informatikai pályán betöltött szerepének biztosítása. A legtöbb nőnapi rendezvényt (452) az Egyesült Királyságban tartják, ezután következik Kanada (259), az Egyesült Államok (240), Ausztrália (232), India (62) és Costa Rica (55).

A március 8-i megemlékezéseknek régiónként - vagy akár országonként - eltérő jellege lehet, aszerint, hogy milyen társadalmi és mindennapi problémákkal, elvárásokkal szembesülnek az adott területen élő lányok, asszonyok. A fejlett országokban élő nőknek a hagyományos szerepen kívül - otthonteremtés, házimunka és gyereknevelés -, a munkaerőpiaci kihívásokkal, valamint az e téren felmerülő lehetséges nehézségekkel is meg kell küzdeniük, mint a nemi alapon történő diszkrimináció, a bérkülönbség vagy az előrelépés. Általános probléma a férfiak és nők fizetése közötti jelentős szakadék: az Eurostat 2008-as felmérése szerint a férfiak és a nők közötti bruttó bérkülönbség az unióban két éve 17,8 százalék volt, Magyarországon pedig 17 százalék.  

Komoly kihívás az is, hogyan jusson előre a ranglétrán egy nő: 2011-ben 4 százalékkal (20 százalékra) csökkent a női vállalatvezetők száma a világon - derül ki a londoni székhelyű Grant Thornton tanácsadó cég 39 országra kiterjedő felmérésből, melynek során 11 ezer vállalatvezetőt kérdeztek. Eszerint a legkevesebb női vezető - nyolc százalék - Indiában, az Egyesült Arab Emirátusokban és Japánban van, Grúziában, Oroszországban, Hongkongban és a Fülöp-szigeteken viszont a vállalatvezetők 35-40 százaléka nő. Míg a fejlett országokban központi kérdés, hogy mikor vállaljon gyereket egy nő, és hogyan térhet vissza a munkaerőpiacra, addig a fejlődő országokban gyakran a család megélhetése függ attól, hogy az anya dolgozik-e.  

Nőnap: kinek mit jelent?

Afrikában március 8-án is a szegénység, a HIV- és az AIDS, a családon belüli és a nők elleni erőszak leküzdése kerül középpontba. Ázsiában és a csendes-óceáni térségben leginkább a férfiak és nők közötti egyenlőtlenségek megszüntetésén van a hangsúly, de fontos szerepet kap az AIDS és HIV-elleni harc is. A csendes-óceáni régióban kulcskérdés a nők részvétele a politikában, míg az arab államokban a nők alapvető jogainak kivívásáért és biztonságuk megteremtéséért harcolnak, Latin-Amerikában és a karibi térségben pedig a nők jogainak védelmét biztosító intézményi háttér megteremtéséért. Európában a nők politikában, kormányzásban betöltött szerepe, a két nem közötti bérkülönbségek megszüntetése - egyenlő munkáért egyenlő bér-elv alapján - kerül a fókuszba e napon is, és persze a nők elleni erőszak felszámolása - legalábbis az ENSZ nőügyi szervezetének (UN Woman) törekvéseit tekintve. (A szervezetnek a világ 15 régiójában van kirendeltsége.)

Apró lépések. Afganisztánban munkaszüneti nap március 8.
AP

A nőnap munkaszüneti nap a világ számos országában, többek között, Örményországban, Kambodzsában, Kirgizisztánban, Zambiában, Oroszországban, Ukrajnában és Vietnámban. Kínában és Madagaszkáron viszont csak a nőknek jár szabadnap, a férfiaknak dolgozniuk kell március 8-án.

Nemzeti sajátosságok, érdekességek

A Guyanai Egyetemen e napon szemináriumot tartanak ötven cukornádültetvényen dolgozó nő tiszteletére, akiknek munkáját a társadalom soha nem ismerte el, ám példájuk bátoríthatja hasonló helyzetben lévő társaikat. Haitin, Port au Prince-ben március 8-án is a földrengés és annak utóhatása áll a középpontban: a nők a szexuális egészségmegőrzésről, családon belüli erőszakről, a környezetvédelemről és a földrengés okozta károk mérsékléséről hallgathatnak előadásokat. Pakisztánban több városban is programokat szerveznek: a vezető pozíciót betöltő nőket ünneplik. Costa Ricán a március 8-i központi ünnepség része a Karibi Nő (Caribbean Woman) fesztivál, Zambia több városában pedig sportfesztivált szerveznek, így bátorítva a lányokat és asszonyokat a testmozgásra - biztonságos környezetben.

Bélyegen a nő - ausztrál ünnepi kiadás
www.internationalwomensday.org

Az ausztrál posta különlegességgel rukkolt elő a százéves évforduló alkalmából: február közepén ünnepi bélyegeket hozott forgalomba négy híres ausztrál nő: Eva Cox írónő, nőjogi aktivista, Elizabeth Evatt bírónő, Germaine Greer írónő, valamint Anne Summers újságírónő képével.  

Budapesten a Green Light For Girls által szervezett Nők a hídon (Women on the Bridge) elnevezésű mozgalomhoz csatlakozhatott - egy órakor - a Lánchídnál, aki nőnap alkalmából egy jó sétára vágyott.  

Az átlagos magyar nő ...

A magyar nők négy évvel korábban halnak, mint uniós társaik, ugyanakkor ezer magyar férfira 1105 nő jut - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból. A magyar nők a jelenlegi statisztika szerint nyolc évvel tovább élnek, mint a férfiak, nem véletlen, hogy jóval több az özvegyasszony, mint az özvegy férfi (18 százalék/3,6 százalék). Az első gyermeket vállaló magyar nők átlagéletkora 28 év, ahogy az először házasodóké is. A szellemi foglalkozásúak körében 66 százalék a nők aránya, míg a fizikai munkát végzők körében 34 százalék. A felsőoktatásban résztvevő nők aránya 58 százalék (3 százalékkal magasabb, mint az uniós átlag) - derül ki a KSH adataiból, melyek derűlátásra is okot adnak: előzetes becslések szerint a 2009-ben született lányok átlagosan 78 évig élnek majd.