Pszichológia magazin HVG Extra Pszichológia 2025. február. 21. 11:38

Egy vonatgázolás lelki háttere

Csak másokkal megosztva, másoktól segítséget kérve lehet sikeresen feldolgozni egy sérült vagy gyógyíthatatlanul beteg gyermek nevelésével járó lelki terheket? Milyen kusza és nyomasztó érzelmek gyötrik az érintett szülőket? Hogyan veszíthetik el annyira a reményt, hogy akár az öngyilkosság gondolata is felmerül bennük? Milyen stratégiával találhatnak kiutat a kétségbeesett helyzetükből?

Teljes reményvesztettség vezethetett ahhoz a február elején Ménfőcsanak környékén történt kettős tragédiához, amely során egy édesanya a gyermekével együtt lépett a száguldó vonat elé, mindkettejük halálát okozva.

A helyiek úgy tudják, azért dönthetett így az anya, mert nem tudta feldolgozni a kisfia halálos, gyógyíthatatlan betegségét, és nem akarta végignézni a szenvedését. Talán sosem fog kiderülni, hogy valóban ez állhatott-e a tragédia hátterében, azt azonban érdemes végiggondolni ennek kapcsán, hogy milyen érzelmi, pszichés és fizikai terheket jelent az, amikor egy családba sérült vagy gyógyíthatatlan gyermek születik.

Miért pont velünk történik ez?

Aki nem élt át ilyet, az nehezen tudja elképzelni, milyen összetett érzelmi folyamatok zajlanak le ilyenkor a szülőkben. Minden élethelyzetváltás – így például a születés is – már önmagában egyfajta krízishelyzet, bármennyire örömteli is az esemény, ám ennek a megélését jelentősen megnehezítheti egy váratlan tényező, mondjuk egy súlyos betegség vagy fogyatékosság bekövetkezte. Ez valósággal traumatizálhatja a szülőpárt – magyarázza Illényi Eszter tanácsadó szakpszichológus, gyógypedagógus, családterapeuta-jelölt.

Az első és teljesen természetes reakciójuk legtöbbször a döbbenet és hitetlenkedés, hiszen minden család a leggyönyörűbb, a legszebb és a legtökéletesebb gyermeket várja. Ehelyett azt kellene elfogadniuk, hogy a várva várt gyermekük nem egészséges, és talán soha nem is lesz az.

A sokkot és tagadást általában düh és bűntudat követi, amikor a szülők megpróbálnak okokat keresni. A „Miért pont velünk történik ez?” kérdést feltéve eleinte sokan önmagukat vádolják, de van, hogy (később) a sorsra, az orvosokra vagy épp egy családtagjukra haragszanak.

Olvassa tovább a cikket a HVG Pszichológia 360-on! Az első hónapban az előfizetés csak 5 Ft. Bővebben a lapról itt. Böngésszen egyedülálló pszichológiai Tudástárunkban!

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123-as vagy 06 80 820 111-es telefonszámot!

Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk.

hvg360 Medvegy Gábor 2025. március. 29. 15:30

Biztonságban voltak a pestiek száz éve: minden magyar zsebtolvaj külföldön dolgozott

Három iskolás annyira beleélte magát Winnetou kalandjaiba 1925 márciusában, hogy elszöktek otthonról, és India dzsungelei (!) felé vették az irányt. Egy asszony a kutyái testmelegével kezelte reumáját, de tönkretette anyagilag az ebadó, a városházán viszont csak kinevették. A magyar állam, a magyar nemzet és a magyar hadsereg becsületének megsértése miatt is könnyen bíróság előtt találták magukat az emberek, egy gyerekbántalmazó tanítót viszont azzal vett védelmébe a rácalmási plébános száz éve, hogy neki csak négyszer-ötször jelentették, hogy kíméletlenül veri a diákokat.