Népi iparművészeti múzeum nyílik Budapesten
Az elmúlt fél évszázadban gyűjtött és keletkezett népi iparművészeti tárgyakat mutatja be a pénteken Budapesten megnyíló Magyar Népi Iparművészeti Múzeum. A Fő utcában, a Lánchíd közelében található kiállítóhelyet a Hagyományok Háza működteti.
"A Hagyományok Háza munkatársainak régi álma válik most valóra, mostanáig ugyanis szinte csak papíron létezett a Magyar Népi Iparművészeti Múzeum" - mondta el Beszprémy Katalin, a népművészeti módszertani műhely vezetője az intézmény megnyitása alkalmából tartott csütörtöki sajtótájékoztatón. Felidézte: 2004-ben csatolták a Hagyományok Házához a népi iparművészeti múzeumot 8712 tétellel (kerámiákkal, fafaragásokkal, textilekkel), ekkor szembesültek azzal, hogy az intézménynek nemhogy kiállítóhelye, de még használható leltára sem volt.
A fő turistaútvonalon lévő múzeumnak végül a Budavári Önkormányzat adott helyet, a termek mögött egy nagy, a tárgyaknak megfelelő hőmérsékletet biztosító raktár is létesült. A beruházáshoz az Új Tudás Program keretéből biztosított az előző kulturális tárca 40 millió forintot, 1,5 millió forintot pedig a Nemzeti Kulturális Alap adott a földszinti állandó kiállítás installációjához.
Mint azt Szabó Zoltán, a Hagyományok Háza népi iparművészeti osztálya és a múzeum vezetője elmondta, az állandó kiállítás címe Népi iparművészetünk elmúlt 50 éve; Alkotók - tárgyak - folyamatok. A látogatók az elmúlt fél évszázadban gyűjtött és keletkezett népi iparművészeti alkotásokat tekinthetik meg a tárlaton.
A múzeumba a felnőttek 600, a diákok és a nyugdíjasok 300 forintért válthatnak majd belépőt. A kiállítóhely egyelőre napi 4 órát tart nyitva.