2010. december. 30. 16:45 Fürjes Judit Utolsó frissítés: 2010. december. 30. 16:33 Kult

Demes Ferenc László formavilága: a háború madarától a szent koronáig

„Szeretem fölfedezni a fa, a kő, a hegesztett és a kovácsoltvas rusztikus szépségét sajátos formavilágomban” - vall munkáiról a sokoldalú Demes Ferenc László képzőművész. Egy Ózd melletti kisfaluban, Farkaslyukon él, saját pénzéből és munkájából alkot csodát.

A 62 éves Demes Ferenc László elmondása szerint gyerekkorától elevenen él benne az alkotás iránti vágy, de csak a hetvenes évek elejétől foglalkozik komolyan a képzőművészettel.

Demes Ferenc László
Demes Ferenc László

Ekkor lett tagja a Dési Huber István Képzőművészeti Körnek, majd a Derkovits Körben nyílt lehetősége, hogy a szobrászat és festészet iránti érdeklődését elmélyítse. Különösen a szobrászat áll közel hozzá, 1981-től az ózdi Vizuális Csoport megteremtette számára a lehetőséget, hogy alkotó közösségben fémszobrászként dolgozhasson.

Kovácsoltvas kisplasztikáinak külön történetük, mondanivalójuk van. Nem véletlen, hogy három évtizede folyamatos résztvevője a megyei-, országos- és külföldi kiállításoknak, és számos képzőművészeti díj tulajdonosa. 2010 novemberében az ózdi Városi Könyvtárban megnyílt életmű kiállításán megcsodálható, szinte minden fontos alkotása

Drog
Demes Ferenc László

A kovácsoltvas szobrok közül többek között a Don Quijote, a napernyős Sissi, Mátyás király hollója, a szirénekkel küzdő Odüsszeusz, a Kobrával harcoló kígyászölyv, vagy az országos első díjat nyert műve, a Drog, ahol az ördög áll egy mákgubón. Említhetnénk még a hazai Békepályázat első díjas Háború madara kisplasztikát is, melynek fotóját az öbölháború idején egy osztrák napilap címlapon közölte.

A háború madara
Demes Ferenc László

A kovácsoltvas kisplasztikák mellett kirándulgat más képzőművészeti műfajokban is, pl. kerámia, fafaragás, üveg- és a textilfestés, de nem áll messze tőle az olajfestészet sem. Munkáiban igyekszik az anyag, a mívesség technikai lehetőségekben rejlő jelenségeket megragadni.

Az évek múlásával munkája meghozta számára az ismertséget, felkérték több köztéri szobor elkészítésére. Jelenleg tíz köztéri alkotását jegyzik, amelyek közül a heves megyei Mikófalván és a borsodi Serényfalván található monumentális milleniumi emlékműveire a legbüszkébb, mely utóbbi egy 14x7 méteres barokk építmény a szent koronával.

A milleneumi emlékmű
Demes Ferenc László

Legutolsó köztéri alkotása egy európai uniós emlékmű, Bekölce községben látható; de készített egytonnás cseppkőből oltárt, amely Bódvarákó templomát díszíti:

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.