Animáció világnapja: programok országszerte
Országszerte ingyenes filmfelvetítések, egy rendhagyó kiállítás, valamint a Versfilmek című animációs sorozat bemutatója várja a közönséget csütörtökön, az animáció világnapján.
A világnap fővárosi rendezvényeinek a Fogasház és a Tűzraktér ad otthont. A Tűzraktér Elfés termében 18 órától ausztrál animációs diplomafilmeket, majd kortárs lengyel, francia és indiai rövidfilm-válogatásokat vetítenek; a program atlantai független és diák alkotók munkáival zárul. A Hegedű utcai kulturális központ Aprótér elnevezésű programhelyszínén a fennállásának 50. évfordulóját ünneplő nemzetközi szövetség Best of ASIFA 50th Anniversary válogatása után a Stuttgart Trickfilmfestival, a Baden-württembergi filmakadémia és fiatal orosz alkotók legjobb munkáiból kap ízelítőt a közönség.
Az Akácfa utcai Fogasház ad otthont a Mese.tv és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Animációs Programja (MOME Anim) együttműködésében létrejött új mozgóképes gyermekvers antológia ősbemutatójának. Nyulász Péter, a webtelevíziót üzemeltető Egyszervolt.hu kommunikációs vezetője az MTI-t arról tájékoztatta, hogy az első 14 epizód 2008-ban készült el a MOME-n M. Tóth Géza, az Oscar-díjra jelölt Maestro című film rendezőjének témavezetésével. Az interneten azóta összesen másfélmillió nézőt vonzottak a versfilmek. Az először csütörtökön látható újabb 15 részben többek között Tóth Krisztina, Lackfi János és Finy Petra verseit, Palya Bea és a Kaláka dalait dolgozták fel a fiatal alkotók Fülöp József vezetésével. A bemutató után a Fogasház külföldi filmeket is vetít: német, francia, lengyel és ausztrál munkák mellett a BuSho filmfesztivál 2009-2010 évi legjobb animációs filmjeit.
Debrecenben a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ ad otthont ingyenes vetítéseknek 10 és 18 óra között, míg a szegedi Kass Galériában különleges tárlat nyílik: a 7x3D című kiállítás monitorain Tóth Pál Balázs Béla-díjas filmrendező hét filmjét, a falakon pedig a 3D-s animáció munkafázisaiba bepillantást engedő állóképeket, rajzokat, maketteket tekinthetnek meg az érdeklődők. Patrovits Tamás elmondása szerint az ASIFA Hungary részt vesz a világnap nagyváradi, kolozsvári és sepsiszentgyörgyi programjainak szervezésében is.
Az animáció világnapjának megünneplését a Nemzetközi Animációsfilm Szövetség kezdeményezte 2002-ben, 1892-ben ugyanis erre a napra esett a mozgókép-vetítés egyik úttörője, Emile Reynaud Optikai Színházának első nyilvános vetítése Párizsban, azaz ekkor történt az egyik első próbálkozás rajzolt figurák vetítésére.