Nagyberuházások: egy százalékot művekre kellene fordítani
Ha a parlament elfogadja, legkésőbb 2009. január 1-jén életbe léphet az a törvény, miszerint minden állami beruházás egy százalékát a kortárs magyar képzőművészet támogatására, műalkotások készítésére kell majd fordítani - közölte Hiller István oktatási és kulturális miniszter kedden az MTI-vel.
A távirati iroda annak kapcsán kereste meg Hiller Istvánt, hogy a Reneszánsz Év megnyitóján hétfőn bejelentette: még tavasszal törvényt alkot a parlament a kortárs képzőművészet támogatására.
A márciusban a kormány elé terjesztendő javaslat szerint az állami támogatással épülő beruházás helyszínén, illetve környezetében kell felállítani vagy kiállítani a beruházás részeként megvalósuló kortárs művészeti alkotást. Útépítés esetén - együttműködve a régió tanácsával - a megépülő szakasz régiójában vagy közvetlen környékén helyeznék el az alkotást.
"Ez a gondolkodásmód a beruházást és a beruházás környezetét, az épületet, a beruházást magát és a kultúrát egy egységes egészként kezeli, ennek megfelelően a költségvetésébe építi a kultúrára, a kortárs művészetre fordított összeget" - mutatott rá Hiller István.
A beérkező pályázatokat szakértők fogják elbírálni, ebben az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a kormányzat nem, illetve csak kisebbségi létszámban kíván részt venni - hangsúlyozta. A miniszter úgy vélte: a javaslat elfogadására "jó esély van". Hozzátette: a gyakorlat az Európai Unió több államában, köztük több dél-német tartományban, Franciaországban és Olaszországban már él.
Magyarországon is van példa hasonló gyakorlatra: a Magyar Universitas Program felsőoktatási beruházásainál - a szaktárca kezdeményezésére - a felsőoktatási intézmények és a beruházók a közöttük létrejött szerződésekben vállalták, hogy a magántőke segítségével elindított fejlesztések összértékének 1 százalékát - vagyis 2005 és 2008 között összesen csaknem 1,75 milliárd forintot - a létesítmények részét képező új, kortárs képző- és iparművészeti alkotások létrehozására fordítják.