2007. augusztus. 30. 15:10 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 30. 15:00 Kult

Kultúrhely a kenyérgyárban

Közel kétszáz művész és művészetpártoló gyűlt össze hétvégén a három éve bezárt Siófoki Kenyérgyárban, hogy megtekintse a nagyközönség elől egyelőre elzárt kortárs művészeti alkotásokból nyílt tárlatot, amely egy új korszak előfutára lehet. A tervek szerint ugyanis az egykori ipartelepen 2010-re Balaton-parti kulturális központ jöhet létre zenei, képzőművészeti, irodalmi eseményeknek helyt adó kiállítóteremmel, galériával, műteremmel, és vendéglátóipari egységekkel. Kérdés, végül milyen pénzből valósul meg mindez.

Elhagyatott gyárépületek lapulnak Siófok szívében, nem messze a turisták által kedvelt, szállodákkal és elsőosztályú vendéglátóipari egységekkel teletűzdelt Ezüstparttól. A Siófoki Kenyérgyárat 2004-ben zárták be, a szomszédságában fekvő szódagyártó üzemben sem dübörögnek már a gyártósorok. Mindkét ipari terület parlagon hever, ám egy élelmes és művészetpártoló csoport felismerte a kiaknázatlan lehetőséget: kulturális és oktatóközpontot terveznek a közel négyezer négyzetméter alapterületű kenyérgyár, és a 4800 négyzetméteres egykori szódagyár területére. A két éve fokozódó ütemben zajló lobbitevékenység eredményes volt. A Siófoki Önkormányzat középtávú programjában (2007-től 2010-ig) kiemelt helyet foglal el az úgynevezett „Kenyérgyár Projekt”. Ennek keretében úgynevezett Digitális Oktatási és Kulturális Központot hoznának létre; időszaki kiállításokkal, kortárs művészeti gyűjteménnyel, műteremprogrammal, aukciókkal, képzőművészeti vásárokkal, koncertekkel, irodalmi estekkel. 
 

Retró hangulat a kenyérgyárban
© hvg.hu
Az önkormányzat célkitűzései között szerepel, hogy a majdani művészeti intézmény vezető szerepet töltsön be a régióban; programjaival felpezsdítse a gyengén pislákoló Balaton-parti kulturális életet, bevonva a helyi lakosokon kívül a szomszéd városokat és persze a tóparton pihenő turistákat. Az ipari terület kiaknázása, a projekt első üteme - 2010-re -, a kenyérgyár területének hasznosításával valósulhat meg.

Miért ne lehetne a fővárosi Millenáris Parkhoz hasonló kulturális központot kialakítani ezen a területen? - hangzott el a kérdés a projektet bemutató kiállítás megnyitóján, múlt hétvégén. A kenyérgyárban közel kétszáz meghívott - jobbára a művészeti színtér szereplői - előtt Juhász László vállalkozó; az ötlet - és projektgazda  mutatta be a gyárépületben rejlő lehetőségeket. 

A rendezvényre kipofozott központi egységben, a csarnokban az ipari termelés nyomait őrző eszközök, berendezések - gabonatárolók, mérlegek - közé simultak a kiállított művek: többek között Kiss Márta festőművész indonéziai emlékeket felelevenítő sajátos színvilágú képei, Romvári Márton festőművész festett fadobozai és kétszer két méteres olajfestményei, a bolgár képzőművész, Zsenia Bozukova önarcképei, és Telek Balázs fotóművész fekete-fehér fotográfiái. A kortárs képzőművészeti alkotások színes felhozatala a sejtelmesen megvilágított, hamisítatlan retró-hangulatot árasztó csarnokban egyértelműen elnyerte a közönség tetszését - legalábbis a helyszínen elcsípett félmondatok erre utaltak.

Tervezett hatás.
© hvg.hu
A rendezvény megálmodói belehúztak. "Egy hét előkészítő munka után két nap alatt berendeztük a csarnokot" - tudtuk meg Szilágyi Gábor művészettörténésztől, aki művészeti tanácsadóként vesz részt a projektben.

Bár a rendezvény célja egyértelműen az volt, hogy beharangozza a 2010-re tervezett művészeti központot, Juhász László mégis azt mondta, egyelőre nem biztos, hogy megnyitják a közönség előtt, ha igen, akkor is csak rövid időre, és korlátozott mértékben. 
 
Érdeklődésünkre Szilágyi Gábor elmondta, hogy a két ingatlan - a kenyérgyár és szomszédos szódagyártó üzem - magántulajdonban van, a kenyérgyár megvásárlásával az önkormányzat támogathatná a projektet. Gyakorlatilag vegyes finanszírozásról lenne szó - vázolta Szilágyi Gábor. Elképzeléseik szerint az önkormányzat megvásárolná az ingatlant, és amennyiben a projekt elnyeri a kiemelt, országos jelentőségű kulturális státuszt, a kapott állami fejlesztési forrásokból felépítik a tervezett kulturális intézményt.

"A különböző profitot termelő egységeket - kávézót, éttermet, ajándékboltot - vállalkozói alapon javasolt üzemeltetni" - olvasható a Siófoki Önkormányzat honlapján. Hogy a projekt 2010-re megvalósulhat-e, attól függ, hogy a következő hónapokban bekerül-e a kormány által kiemelten támogatott beruházások közé - mondja Juhász László. Addig marad a lobbizás. És a vágy, hogy legyen végre egy hely; Siófokon is.






hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.