2007. június. 19. 19:17 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 19. 19:15 Kult

Nem tudják pótolni a Gellért-hegyről ellopott szobrokat

Nem tudni, mikor pótolják a Gellért-hegyről április végén ellopott három szobrot, az újraöntéshez elengedhetetlen gipszminta ugyanis Japánban van - közölte Zsigmond Attila, a Budapest Galéria igazgatója.

Zsigmond Attila, a Budapest Galéria igazgatója elmondta, hogy Wagner Nándor Filozófiai kert című szoboregyüttesének három, életnagyságú bronzfiguráját (Gandhi, Szent Ferenc és Dharma) egyelőre biztosan nem pótolják, mivel az újraöntéshez elengedhetetlen gipszminta Japánban van, a művész özvegyénél. A szoboregyüttest az alkotó végakarata szerint az özvegy, a művész japán felesége juttatta el Magyarországra teljesen ingyen, viszont a "mostani ismereteink szerint a mintákat nem adja kölcsön, nem hagyja elszállítani Japánból".
 
Ha sikerül annyi pénzt előteremteni, amennyiből a szigetországban az öntést el lehet végezni, és utána a szobrokat Magyarországra szállítani, akkor van esély a pótlásra. Zsigmond Attila szerint azonban erre egyelőre nincs pénze a fővárosnak. Arra a kérdésre, mennyibe kerülne újraöntetni és hazaszállíttatni a szobrokat, az igazgató nem tudott választ adni.
 
Kormos Endre, a Budapesti Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese elmondta, hogy a rablási osztály továbbra is nyomoz az ügyben; ellenőrizték az ország színesfém-feldolgozóit és az ismert színesfém-tolvajokat. A rendőrség 30 millió forintban állapította meg a szobrok értékét.
 
A budavári önkormányzat azt közölte: még mindig él az egymillió forintos nyomravezetői jutalom. A Gellért-hegyi víztározó feletti részen Wagner Nándor nyolc, életnagyságú bronzszoborból álló alkotása az emberiség történetét meghatározó vallásalapítóknak állít emléket.
 
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.