Magyarországon "nem látszik akarat a szellemi tulajdon védelmére"
Magyarország a Nemzetközi Szellemi Tulajdon-Védelmi Szövetség (IIPA) éves összefoglalójában továbbra is a megfigyelt országok listáján szerepel. Ezt közölte az Audiovizális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány (ASVA) hétfőn.
Az IIPA 43 olyan országban vizsgálta és értékelte a szellemi tulajdon védelmét, amelyek kereskedelmi kapcsolatban állnak az Egyesült Államokkal.
Az összefoglaló szerint harminc ország - köztük Magyarország - található a "megfigyeltek listáján" az idén.
A "megfigyeltek listáján" szerepelő országokban az IIPA számos jelentős problémával találkozott a vonatkozó jogszabályok végrehajtása terén. Ezen a listán szerepel többek között Fehér-Oroszország, Brazília, Kanada, Olaszország, Lengyelország, Románia, Szaúd-Arábia is.
A jelentés szerint a nemzetközi kötelezettségekből fakadó jogszabályalkotáson túl nem látszik sem állami, sem társadalmi akarat a szellemi tulajdon védelmére, a jogszabálysértések megtorlására, megelőzésére, az oktatásba való bevonására.
A felmérés szerint az állam is számottevő adóbevételtől esik el amiatt, hogy a kalóztermékek forgalmazása a feketegazdaságban történik.
Magyarországon a kalózkodásból adódóan az audiovizuális iparág becsült összesített vesztesége 2005-ben meghaladta a 65 milliárd forintot, az ebből eredő összesített nemzetgazdasági kár pedig mintegy 225 milliárd forint volt. Az ebből adódó 2005-ös állami adóbevétel kiesés több mint 45 milliárd forintra tehető.
A "kiemelten megfigyeltek listáján" szereplő országokban a szellemi jog védelme egyáltalán nem kielégítő. Kína és Oroszország mellett további tíz ország, Argentína, Chile, Egyiptom, India, Izrael, Libanon, Thaiföld, Törökország, Ukrajna és Venezuela kapott ilyen besorolást.