Jogdíj járhat a szerzőknek a közkönyvtáraktól
Írószervezetek régóta szorgalmazták, hogy a közkönyvtári kölcsönzések után járjon jogdíj a szerzőknek. Európai uniós irányelv rendelkezik a jogdíjról, amelynek alapján a szerző művének közkönyvtári kölcsönzéséért ellentételezésben részesül - hangzott el a témáról tartott konferencián.
Budapesten a hétvégén több uniós ország szakemberei osztják meg tapasztalataikat magyar kollégáikkal - mondta Magi István, a kulturális tárca művészeti főosztályának vezetője pénteken.
Európai uniós irányelv rendelkezik a jogdíjról, amelynek alapján a szerző művének közkönyvtári kölcsönzéséért ellentételezésben részesül, a bevezetésre vonatkozóan azonban nincs határidő - hangsúlyozta a főosztályvezető.
A jogdíj bevezetéséről szóló, a kulturális és az igazságügyi tárca közreműködésével készülő javaslat előkészítési stádiumban van. Ez alapján a szerzőket, a szerkesztőket, az illusztrátorokat és a fordítókat is érintheti majd a jogdíj ügye.
A rendszer méltányos jövedelemhez jutást eredményez, fedezetét központi forrásból vagy az olvasókra terhelve lehet előteremteni - jegyezte meg Magi István.
Hangsúlyozta, hogy Magyarországon a jogdíjat központi költségvetésből szeretnék finanszírozni (eszerint tehát nem az olvasóra hárítanák), de ez jelentős forrásokat, több száz millió forintot igényel.
Angliában 18 ezer szerző között évente tízmillió eurót osztanak el, az alkotók hat pennyt kapnak kölcsönzésenként, évente minimum hat fontot, legfeljebb hatezer fontot kaphatnak. Svédországban 4200 alkotóra évi 11 millió euró jut, Magyarországon pedig első lépésként, legkorábban 2009-től ötezer magyarul író alkotó között mintegy 200 millió forintot osztanának szét.
A szerzői jogi törvényben deklarálandó közkönyvtári kölcsönzési jogdíjat először 1946-ban Dániában vezeték be, jelenleg csaknem negyven országban törvényi szabályozás, 23 országban jogdíjrendszer van érvényben.
Az unió legtöbb országában már bevezették a kölcsönzési jogdíjat, Magyarország mellett Írországban, Olaszországban és Spanyolországban tervezik a bevezetését. Az Egyesült Államokban, Dél-Amerikában, Ázsiában és Afrikában ugyanakkor nem létezik ilyen rendszer.