Animációs napok a Macskafogó alkotójával
Az animációs világnaphoz kapcsolódva immár harmadik alkalommal rendeznek animációs napokat péntektől a szegedi Grand Caféban, a mozi vendégei a program során ritkán vagy alig látható nemzetközi és magyar animációs filmeket láthatnak.
A kétnapos "minifesztiválon" válogatás láthatnak Jurij Norstein, az animáció orosz mesterének filmjeiből, bemutatkozik Tóth Pál "Paja" Szegeden élő Balázs Béla-díjas animációs művész és több francia animációs diplomafilmet is vetítenek. A rendezvény vendége lesz Ternovszky Béla és Orosz István, a magyar animáció két legnagyobb és egyben a két szélső pólust képviselő művésze is.
Ternovszky Béla a hetvenes évektől a magyar populáris animációs film egyik legnagyobb alakja. Alkotásai generációk számára nyújtottak felejthetetlen emlékeket. A hetvenes években a Mézga Aladár különös kalandjai és a Kérem a következőt sorozat, a nyolcvanas években a Macskafogó, a kilencvenes években a Pumukli 2. sorozatával igézte meg a közönséget. Alkotásai időtlenek,
generációkon átívelő kapcsolatot nyújtanak a magyar animációs film szerelmeseinek.
A fesztivál szervezői a közönségtalálkozó ürügyén megpróbálják Ternovszky Béla alkotói pályáján keresztül bemutatni a magyar populáris animációs filmezés utóbbi harminc évét. A beszélgetést korábban egyáltalán nem látott, vagy csak szűk körben vetített filmjei előzik meg: a Macskafogó című egészestés film által inspirált Macskamesék két epizódja, a Hüje Robinzon és az új, 2005-ben készült Mézga család epizód, a Mézgáék és az Ámítógép.
Orosz István művészetét nehéz, és pontatlan lenne az animáció kategóriájába beleszorítani. A művész számára a ceruza, grafit, papír és festék anyag egy filozófiai világszemlélet formába öntéséhez. A képzőművész, grafikus, plakáttervező, filmrendező - és újabban festő - sokoldalú alkotót Bíró Yvette szavaival a "nem tiltott határátlépésekről" faggatják majd a szervezők, fókuszba helyezve az animáció és képzőművészet kapcsolatát.