Kipakolt a Pécs 2010 program vezetője
"A Pécs 2010 program elmúlt fél évi rossz működésének az az alapvető oka, hogy a városvezetés nem akarja kezéből kiengedni a különféle szakmai döntéseket, miközben azokat halogatja, vagy előkészítetlenül hozza meg az alacsony hatékonyságú városi bürokráciára támaszkodva." - írja Takáts József, aki a pécsi kulturális fővárosi pályázat szellemi motorja volt, s a múlt hónapban mondott le Pécs kulturális főtanácsadójának posztjáról. Az egyetemi világból érkezett és a sikeres pályázatot kollgáival együtt jegyző Takáts félti a pályázat szellemiségét az inkompetens városi vezetéstől.
Mit akart Takáts József? |
"Mindenekelőtt el kell dönteni egy egyszerű kérdést: úgy képzeljük-e el az ország kulturális térszerkezetét, hogy csak a fővárosban működnek újonnan létrehozott, központi költségvetésből részesülő művészeti, kulturális intézmények, vagy pedig más városban is lehetségesek ilyenek? Európa országainak döntő többségében ez nem kérdés." - nyilatkozta a pályázat írója még tavaly decemberben. "Magyarország új kulturális térszerkezetét" sürgette; mára azonban lemondott a legnagyobb hazai kulturális projekt vezetéséről. Olvassa el a Műértő 2005. decemberi interjúját! |
"Ha egy mondatban kellene összefoglalnom, miért mondtam le a Pécs 2010 programban viselt tisztségeimről, azt mondanám, azért, mert egyre több jel mutatott arra, hogy ha meg is valósul valami a pályázatban foglaltakból, a pályázat szelleme nélkül fog megvalósulni, s ebben, mint a pályázat írója, már nem szeretnék részt venni" - írta a szakember a baranyai napilapnak.
Takáts József, a Pécsi Tudományegyetem irodalomtörténésze, a pályázatíró csapat szellemi vezetője június 6-án e-mailben tudatta Toller László polgármesterrel és Kunszt Márta kulturális ügyekért felelős alpolgármesterrel, hogy elfáradt, ezért minden eddigi tisztségéről lemond, s a továbbiakban nem kíván közreműködni a program végrehajtásában. Egyúttal megváltoztatta e-mail címét, telefonszámát. A városvezetők nem tudtak beszélni vele, de egykori kollégái útján üzent a sajtónak, hamarosan indokolja döntését.
A szakember levelében azt írta: a Pécs 2010 program elmúlt fél évi rossz működésének az az alapvető oka, hogy a városvezetés nem akarja kezéből kiengedni a különféle szakmai döntéseket, miközben azokat halogatja, vagy előkészítetlenül hozza meg az alacsony hatékonyságú városi bürokráciára támaszkodva.
Hozzátette, a városvezetés eleve bizalmatlan a szakmai kritika, civil kezdeményezés és nyilvános megvitatás iránt, így nem képes integrálni azokat a szakmai erőket, amelyek összpontosítása szükséges lenne a program megvalósításához.
A városvezetés, mint azt a választási kampány is mutatja, az EKF-programot saját politikai tőkéjének tekinti, s "idegesen reagál minden, társadalmasítást és nyilvánosságot sürgető civil kívánalomra". Válsághelyzetekben "ásatag módon" kommunikál, azt sugallva, hogy "minden a lehető legnagyobb rendben folyik, csak néhányan elégedetlenkednek" - mutatott rá a volt főtanácsadó.
Takáts József szerint a fejlesztések ügyében működik ugyan szakmai tanácsadó testület (építészeti és városarculati tanács), ám a tanácsaikat senki nem használja fel, feljegyzéseikre a politikusok sohasem válaszolnak, miközben a városvezetésnek ma ugyanazon kérdésekben kellene döntenie (például az új könyvtár helyszínéről), amelyekről már egy éve döntenie kellett volna.
A városvezetés úgy képzeli el viszonyát a program operatív munkáját végző csapathoz, mint a főnök-beosztott viszonyt: ők utasítanak, az utóbbiak végrehajtanak. Csakhogy ez esetben a városvezetés tagjai nincsenek birtokában azoknak a kompetenciáknak (képzettségnek, tájékozottságnak, nyelvtudásnak), amelyek képessé tennék őket a megfelelő utasításra - mutatott rá.
Az Új Dunántúli Napló interjújából |
UDN: A pécsi EKF előkészületek majdnem áttekinthetetlen szerkezeti rendszerben zajlanak. Egy esetleges kudarc esetén megállapítható-e ilyen körülmények közt a felelősök köre (...)? T.J.:Hatékonyabb, átláthatóbb, az európai gyakorlathoz illeszkedőbb volna, ha az EKF-felkészülés két ágazata, a fejlesztési, illetve a kulturális előkészítés élén egy-egy döntési kompetenciákkal és megfelelő költségvetéssel felruházott szakember igazgató állna, akinek a munkájába nem szólna bele hetente a városvezetés. Jelenleg a fejlesztési és a kulturális előkészítési menedzsmentek (Pécs Fejlesztési Kft., illetve Pécs 2010 Menedzsment Központ) élén kevés döntési kompetenciával, kevés költségvetéssel bíró vezetők állnak, akiknek a munkájába állandóan beleszól a politikai szint. Van esély arra, hogy az unió által is elvárt art director kiválasztása ténylegesen is az európai kulturális szintnek megfelelő minőségi követelmények figyelembe vételével történik Pécsett? (Készítette Cseri László) |
Takáts József kitért arra, hogy a város költségvetését még mindig nem igazították az EKF-programhoz, és nem teremtették meg az operatív csapat hatékony munkavégzésének feltételeit. Ma kevesebben és kevesebb pénzből dolgoznak a programon, mint a pályázatkészítés idején, ráadásul állandó bizonytalanságban tevékenykednek.
A szakember végezetül arról írt, hogy alapvető szemléletkülönbség van a városvezetés és a pályázati munka résztvevői között. Az előbbiek nagyjából az eddigi kulturális politikát szeretnék csinálni, míg az utóbbiak egy másfajta város lehetőségét érezték meg pályázati munkájuk során, és "kulturális léptékváltás" végrehajtását kezdeményezték.
A lap egy interjút is közölt Takáts Józseffel, amelyben a szakember kijelentette: nincs olyan ambíciója, hogy megváltozott feltételek mellett visszatérjen a program vezetésébe.
Kunszt Márta, Pécs kulturális ügyekért felelős alpolgármestere közleményben reagált Takáts József levelére. Ebben azt írta: az önkormányzat "sajnálattal vette tudomásul a főtanácsadó lemondását, valamint azt a tényt, hogy velünk nem osztotta meg lemondásának okait, sem előtte, sem azóta nem közölte velünk a pályázat megvalósításával kapcsolatos aggályait, s most is csak a sajtóból és nem a polgármesterhez írt levélből értesültünk arról, miért vált meg a Pécs 2010 programban viselt tisztségétől".
Hangsúlyozta: a pályázatot Takáts József írta, de a pécsi önkormányzat nyújtotta be és nyerte el Brüsszelben, ezért irányítja és kíséri fokozott figyelemmel a megvalósítás folyamatát. Az önkormányzat erről a felelősségről senki javára nem kíván lemondani.
Kunszt Márta közölte azt is: kedden megállapodott Szili Katalin házelnökkel és Bókay Endre országgyűlési képviselővel, hogy két héten belül valamennyi érintett kormánytaggal megbeszélik az Európa kulturális fővárosa programmal kapcsolatos teendőket.
Hozzátette: a Toller László polgármestert ért baleset miatt a kormányzati kapcsolattartást Szili Katalin látja el, aki július 7-én Pécsett helyi építészekkel konzultál elképzeléseikről. Emellett az önkormányzat július közepén rendkívüli közgyűlést tart, amelyen a képviselő-testület jóváhagyja a kormánnyal kötendő szerződés tartalmát.