Mínuszok után
Tavaszi fáradtság? Á, dehogy. Legfeljebb a közönség fáradhat el, a tavaszkezdet programkínálata friss és üde! Ismét kiemelkedik a mélyvízből a Titanic Filmfesztivál; amely közel hatvan filmet hoz idén! Ajánlunk egy filmet az olvadásról, egyet a fociőrületről! Klasszikus gitár és jazzgitár Snétbergerrel, egy kortárs művészeti világsztár Pesten, tánc, cirkusz és videó együttműködése! Csak győzzük végignézni...
Zimankó után
Jégkorszak 2. - Az olvadás
Amikor a jéghegy olvadni kezd... Mindenki megvan: a motkány a makkal, a lajhár, s a mamut sem pusztult még ki. © intercom.hu |
Néha mégis arcukra fagy a mosoly. Manfréd ugyanis nagyon magányos - már egyenesen úgy érzi, mintha kihaltak volna körülötte a nőstények. És míg ő búnak ereszti az ormányát, Sid rájön, hogy csak egy egyre vékonyodó jéggát választja el őket az áradástól - ha az átszakad, boldog völgyüket elárasztja a víz. Az árral pedig együtt úsznak majd azok a csúszómászók, akiknek túl éles foguk arra fáj, hogy átvegyék az uralmat a nagy közös medence fölött.
Színes, szinkronizált amerikai animációs film, 2006
Rendezte: Carlos Saldanha
Főszereplők: Sid, Manfréd, Diego, Motkány
Fociőrület
Nagypályások
1914. Oroszország. Andrej és Nyikolaj testvérek, életük meghatározó élménye apjuknak a futball iránt érzett szenvedélye. A férfi az 1912-es olimpián minden vagyonát feltette az orosz csapat győzelmére, de azok kikaptak a németektől 16:0-ra. A család összeomlik a veszteség hatására. Ám a két fiú ekkorra már menthetetlenül belebolondul a futballba, olyannyira, hogy egy profi felnőtt egyesületben szeretnének játszani Szentpéterváron. Amikor nem sikerül bekerülniük, elhatározzák, hogy saját csapatot alakítanak. Földterületet kell vásárolniuk, amihez viszont pénz kell. Így kezdenek el pénzért focizni rakodómunkásokkal, újságkihordókkal, diákokkal.
A két fiú beleveti magát az életbe, szinte megrészegíti őket saját fiatalságuk, a szexben és a futballban szerzett tapasztalataik. Az első világháború már javában tombol, s a háború borzalmai lassanként beszivárognak a szalon falai közé, és az egyik fiatal kegyetlen meggyilkolása után a baráti társaság az álmaival együtt oszlani kezd. Nyikolaj bevonul a seregbe, és amikor 1918-ban hazatér, már egy megváltozott világba érkezik. De van, ami mégse változik: a két testvér találkozik, és futballozni kezdenek…
Színes, feliratos orosz dráma, 118, 2005
Rendezte: ifj. Alekszej German
Főszereplők: Danyila Kozlovszkij, Jevgenyij Pronyin, Csulpan Hamatova
Talált, de nem süllyed
Indul a Titanic filmfesztivál
A tavaly nagy sikert aratott nemzeti szekciók sorában idén a – már hagyományosan önálló blokkban szereplo – francia filmek mellett az amerikai függetlenek (köztük több Sundance-sikerfilm) kerülnek reflektorfénybe. Igazi csemegének ígérkezik a Világkörüli út elnevezésű világfilmes szekció, amely olyan régiókból és országokból (például Indonézia, Fülöp-szigetek) érkezo alkotásokat vonultat fel, amelyek a hazai moziforgalmazásban eddig még nem szerepeltek. A borzongás kedveloit az esti és éjszakai vetítéseken a Tengervér horrorfilmjei, a dokumentumfilmek barátait a Filmdokk várja. Önálló szekciót kapnak az elvarázsolt felnottmesék és a bűnfilmek, a kallódó ifjúság problémáit megjeleníto drámák pedig a Tajtékos napok blokkban láthatók.
A részletes program itt!
Verseny is lesz |
A programban szereplő filmek közül kilenc kerül versenybe, amelyeket háromtagú nemzetközi zsűri bírál majd el. A nyertes produkció képviselője az április 8-i zárógálán veheti át a fesztivál nyolcezer eurós Hullámtörők elnevezésű fődíját. |
Budapest, Uránia, Kossuth, Toldi, Örökmozgó, március 30 - április 9-ig
Terítéken a nő
PR-evolution Dance Company
Kun Attila: A csodálatos mandarin
Bartók Béla örökérvényű, A csodálatos mandarin című művének legújabb adaptációját láthatjuk Kun Attila társulatának előadásában. Bartók Béla zenei mestermunkája és Lengyel Menyhért szövegkönyve alapján, megtartva a dramaturgiai vonalvezetést, egy olyan mélyen emberi, szinte zsigeri adaptáció képe rajzolódott ki előttem, amelyben a darab örökérvényű - a tiszta szenvedély, a szellemi másság erejéről szóló – mondatai, mély aktualitással kerülnek egy mai ember napi konfliktusainak középpontjába. A karrier, a pénz, a hatalom, a pozíció délibábjait szolgáló, önmagát is áruba bocsátó egyén drámája ez: a találkozás drámája egy tiszta érzelmeket, tiszta szenvedélyt árasztó, s ez által ”elpusztíthatatlan” szellemi erővel, amelynek hordozója elpusztul, de üzenete új testet talál. Egy Nő testét. Az örök nőét, aki táplál, óv és összetart, aki erejét a tiszta szenvedély forrásából meríti.
Kun Attila a Magyar Táncművészeti Főiskolán végzett 1993-ban, majd a Magyar Nemzeti Baletthez szerződött, amelynek négy évig volt címzetes szólistája. A társulatnál töltött hét év alatt számos klasszikus szerepet formált meg nagy sikerrel, emellett a magyar táncművészet olyan kiemelkedő koreográfusaival is dolgozott, mint Ladányi Andrea vagy Juronics Tamás. 2003-ban hozta létre a PR-Evolution Dance Companyt, amellyel már kétszer lépett fel a Trafóban.
Trafó, március 30-31., április 1. 20:00
Fesztivál
Húrtépés szolidan
Szegedi gitárfesztivál
Ismét lesz gitárfesztivál Szegeden, és öt év szünet után újra indul a nemzetközi tehetségkutató verseny. A megmérettetésre Magyarország mellett Oroszországból, Ukrajnából, Szerbia-Montenegróból is érkeznek versenyzők. Ezekben az országokban ma magasabb színvonalú a gitárművészet a fiatalok körében, mint Nyugat-Európában.
A fesztiválon több neves gitárművész is koncertet ad. Fellép a francia Jérémy Jouve, aki a klasszikus zene mellett indiai és jazz zenével is foglalkozik, valamint a lengyel származású Marcin Dylla, akit korunk egyik legnagyobb gitárművészeként emlegetnek, nem véletlenül, ugyanis eddig mintegy húsz versenyen nyert első díjat. A gálaest sztárvendége a spanyol El Macareno Flamenco Duo. Előadásukban egyéni módon ötvöződnek a tradicionális és a modern flamenco elemei. Az est második felében a Dés-Hárs-Pusztai Jazz trió szórakoztatja a közönséget, amelynek egyik tagja, Pusztai Antal klasszikus és jazz gitáros már többször fergeteges sikert aratott a fesztiválon és olyan zenészekkel játszott együtt, mint B.B. King vagy Pat Matheny.
Szeged, március 30 – április 2.
Az övék ez a cirkusz
Villanófény Fesztivál
Tánc – Zene – Cirkusz – Képzőművészet - Videó
A Villanófény fesztivál egy hetes sorozata az előadóművészetek (a színház, a tánc a cirkusz, a zene) és a videó-művészet párbeszédére épül. Mindegyik előadásban közös a mozgókép és a digitális technológia használata Scorpene Horrible francia videó-művész részvételével.
A fesztiválra visszatér Budapestre egy korábban Magyarországon dolgozó, ma Franciaországban élő, perui származású táncos, Veronica Endo is.
Ez alkalommal a Frenák Pál Társulat egyik tagjával, Juhász Kata táncos-koreográfussal hoztak létre közös előadást Blitz címmel, amely a héten háromszor látható (március 29, 30, 31) a MU Színházban.
A fesztivál április 1-ig tart.
MU Színház; Bp. XI. Kőrös J. u.17.
Nagyítás
Katharina Sieverding
Close Up
© LUMÚ |
Filmjei és fotói, a különlegesen nagyméretű, sokféleképpen konstruált és dekonstruált önportréi, a politikai üzenetet hordozó képi megjelenítésükkel a hatvanas évek óta feszegetik a nemi szerepek és a posztkolonializmus problémakörét. Katharina Sieverding vallja, hogy a politikai állásfoglalás a kortárs művészeti gyakorlat lényegi felelôssége, s hogy a mûvészetnek feladata olyan sokrétû pozíciókat kidolgozni, amelyek a jelenkort nem csak leképezik, de kritikusan rá is kérdeznek. A Close Up című kiállítás lehetőséget kínál Sieverding munkásságának teljesebb megismerésére, és meggyőzően szemlélteti, hogyan tágíthatja ki a fotográfia fogalmát a filmmel és a videóval való összekapcsolás.
Katharina Sieverding Budapestre hozza a saját munkásságának átfogó, az 1960-as és 1970-es évek politikai és társadalmi légkörét felidéző dokumentációját is. Egy archívumként berendezett teremben látható lesz a mûvész munkáinak szentelt televíziós tudósítások gyûjteménye (TV Sampler, 1978–2001), valamint a Beuys-osztály bezárásáról készült dokumentáció (Akademie Düsseldorf, 1969).
A kiállítást a Visual Studies I/2002 / Vizuális tanulmányok I/2002 nyitja és zárja, így egyszerre kapunk áttekintést a művész aktuális és a több mint 35 évet felölelő munkásságáról.
LUMÚ; Művészetek Palotája
Eltűnt műremekeink nyomában
(Al)világot járt műkincseink
Az elmúlt tizenöt év műkincsrablásait eleveníti fel a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tárlata. Magyarországon évente 700-800 műkincslopás történik, amelyek egymilliárd forintnyi kárt okoznak, de ebből csak harminc-negyven esetet derítenek fel. A sikertörténeteket bemutató tárlaton a kiállított, mintegy száz műtárgyat abban az állapotban láthatja a közönség, ahogyan alvilági kalandjuk után előkerültek.
A látogatók megszemlélhetik az 1590-es kiadású Vizsolyi Bibliát, amelyet 2002 februárjában loptak el a vizsolyi református templomból, a Kiscelli Múzeum és a szentendrei Czóbel Múzeum ellopott, majd megkerült képeit, valamint magángyűjtemények értékes festményeit, egyebek közt id. Markó Károly, Egry József, Márffy Ödön műveit.
A kiállításon kiemelt szerep jut a kilencvenes évek nemzetközi visszhangot kiváltott műkincslopásainak, így a budapesti Zsidó Múzeum 1993-as kifosztásának, amikor egy komplett tárlat anyaga - 250 festmény - vált kámforrá. A kiállított tárgyak között szép számmal láthatók régészeti leletek, templomi ezüsttárgyak, néhány különleges ikon, kandallóóra.
Budapest, Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (I.Táncsics Mihály u. 1.)
március 22- május 28.
Hangszer-ritkaságok
Musica instrumentalis
Hangszergyűjteményének felbecsülhetetlen értékű ritkaságaiból mutat be válogatást a Nemzeti Múzeum. A kiállításon a legérdekesebb, legépebben megmaradt darabok láthatók, a XVII-XVIII. századi itáliai és német mesterek remekei mellett a magyar hangszergyártás kiemelkedő alkotásai, és igazi kuriózumnak számító darabok, amelyekkel még a hangszerekkel foglalkozó szakemberek is ritkán találkozhatnak.
Az érdeklődők megtekinthetik a Liszt Ferenc által a múzeumnak adományozott Beethoven-ereklyét: a Broadwood-zongorát, a legsikeresebb magyar hangszerkészítő, Schunda Vencel József első pedálcimbalmát, Lotz Kornélia gitárját, amelyet atyja, Lotz Károly festményekkel díszített, és Nemessányi Sámuel, a legtehetségesebb magyar hegedűkészítő mester 1865-ben épített brácsáját.
Budapest, Nemzeti Múzeum, március 31- július 9.
Hazai ízvilág
Erik Sumo Band
Eric Sumo Band - a koncert plakátja © ericsumo.net |
Tövisházi Ambrus, az Amorf Ördögök zenefelelős-billentyűs-mindenese tavaly alakította meg saját zenekarát. Finom downtempo muzsika, westernhangulatok, szinti-country, sanzon és bárdzsessz. Tövisházi Ambrus a magyar könnyűzene új generációjának egyik legtehetségesebb és legtudatosabb alkotója. A gimnáziumi barátságból alakult Amorf Ördögök három nagylemeze és országos sikere közben ezernyi egyéb projekten töri a fejét, remixek tucatjait készítette az utóbbi néhány évben (többek között a Zagarnak és az Easy Life Naturalnek). Emellett Keyser és Shuriken mellett hosszú ideig tagja volt a Crate Soul Brothers nevű társulásnak is. Erik Sumo néven DJ-zik is, kiváló nujazz és easy listening szettekkel boldogítva hallgatóságát. Legutóbbi munkáját a mozikban hallhatjuk: Az igazi télapóhoz készített filmzenét.
Budapest, A38, március 31. 21:00
Gitárszóló
Snétberger-koncert a Zeneakadémián
Egy magyar világsztár honi fellépése mindig nagy esemény. Snétberger pedig világsztár. A nemzetközileg elismert hangszervirtuóz igazi kozmopolita zenész. 1957-ben született Észak-Magyarországon. Tizenhárom évesen kezdte zeneiskolai tanulmányait, ekkor a klasszikus gitár mellett Johann Sebastian Bach zenéjét is fölfedezte magának. Pályafutását folyamatos megújulás jellemzi. Megalapította a Snétberger Triót, amely tavaly az oslói Rainbow stúdióban vette fel Nomádok című albumát. A ma Berlinben élő művész játékában ötvöződik a cigány dallamvilág, a spanyol flamenco, a klasszikus stílus és a mai kortárs dzsessz. Legfőbb eszköze az improvizáció.
Bp., Zeneakadémia, április 5.