A PANKKK életben tartja az élő zenét?
Az élő zene támogatását, a vidéki játszóhelyek fellendítését és az amatőr rockzenei színtér támogatását is célozza az program, amelyet ma jelentett be Bozóki András kulturális miniszter. A PANKKK (Program a Nemzeti Kortárs Könnyűzenei Kultúráért) a magyar nyelvű zene külföldi megjelenését is segíteni akarja a felálló Könnyűzenei Export Irodán keresztül.
A Program a Nemzeti Kortárs Könnyűzenei Kultúráért (PANKKK) elnevezésű kezdeményezéssel elsősorban a vidéken élőket és a kis amatőr zenekarokat akarják támogatni - mondta a programot a sajtó előtt bejelentő Bozóki András kulturális miniszter, hozzátéve, segíteni kell azt is, hogy a magyar könnyűzene ismertebb és elismertebb legyen. Hangsúlyozta, hogy a kulturális kormányzat a könnyűzenét az élő kortárs kultúra részének, értékteremtő művészeti ágnak tekinti. Sok fiatal számára a könnyűzene szinte az egyetlen találkozási pont a kultúrával - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a kortárs művészetek közül a könnyűzenét művelik a legtöbben, és ennek a műfajnak van a legnagyobb közönsége is.
Mi a PANKKK? |
A programban hat azonnali intézkedés szerepel. Ezek céljai között szerepel egy olyan hitelprogram, amely az ifjúsági klubok és próbatermek kialakítására, valamint berendezésére és technikai felszerelésére biztosít húszmillió forintos hitelt, a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül. |
A PANKKK-program kidolgozásában a hazai zenei színtéren működő zenészek, szervezők szakértőként vettek részt, többek között Hegyi György, Márton András, Derdák András, Vörös András.
A hvg.hu kérdésére a korábban a Millenáris Parkban programigazgatóként működő Derdák András így kommentálta az eseményt:
"Tulajdonképpen az Aczél-féle kultúrpolitika lebontása zajlik. Annak belátása is megtörtént, hogy a popzene, az, amit a fiatalok hallgatnak, része a nemzeti kultúrának. Mint ahogy az is kimondatott, hogy a pop nem feltétlenül arra való, hogy eltartassanak vele más ágakat."
A program alapját képező javaslatot előkészítők megpróbálták egy asztalhoz ültetni a zenésztársadalmat - generációktól és pozícióktól függetlenül. A sajtótájékoztatón így jelen volt Hajós András, Lovasi András, Novák Péter, Pierrot, az Animal Cannibals együttes tagjai, Hegyi György, de Benkő László és Bródy János is. Emellett megjelent a Magyar Hanglemezkiadók Szövetségének elnöke, Szűcs László is. Bródy a szerzői jogvédő iroda, az Artisjus elnökeként fel is szólalt az eseményen.
„Nem a gagyi, a kommersz zene támogatása a cél, s nem is a már sikeres, befutott együttesek segítése” – mondta Bozóki. „Azt szeretnénk, ha lehetőséghez jutnának azok a kamaszok, akik a kezükbe vesznek egy gitárt, és amatőr együttest alapítanak. Célunk, hogy ők ne hagyják abba a zenélést huszonéves korukban, hanem, folytassák tovább, amit elkezdtek, s végül az amatőrökből profik váljanak.” A program hivatalos weboldala a www.pankkk.hu előreláthatólag június 10-től lesz elérhető.
A most bejelentett PANKKK program előzménye mindenképpen a körül a „mozgolódás” körül keresendő, amelyet még 2003-ban kezdtek el hazai zenekarok. Divatos kifejezéssel „tematizálni” próbálták a kultúra és a pénz viszonyáról szóló közbeszédet, magyarán azt vetették fel, hogy ha a hazai kultúrafinanszírozás támogatja a filmet, a színházat, az irodalmat, a komolyzenét, akkor miért ne férhetne bele ebbe a körbe a kortárs könnyűzene is? Ehhez elsődlegesen annak kimondását sürgették, hogy a kortárs könnyűzene része a kortárs magyar kultúrának.
Kontrapunkt |
A "könnyűzene és kultúrafinanszírozás"-vita dokumentumaiból: A nemzeti kultúra szélén (HVG; 2003. március 1.) Pop, állam, satöbbi (hvg.hu; 2003.aug.11) Állami szubkultúra (Népszabadság; 2003. augusztus 11.) Hangorkán - Támogatás a popzenének? (Magyar Narancs; 2003.08.28.) Közpénzek és magánkultúra; avagy az intézményrendszeren kívüli értékteremtés esélyei |
Modellt is ajánlottak a fentiekhez: a külföldön már működő „stratégiai iroda” szisztémát. Vagyis egy kis létszámú, de komolyabb pénz felett rendelkező szakmai testületet, amely a pályáztatást intézi. Ilyen iroda működik Franciaországban, skandináv országokban, de hasonlít a rendszer a brit szisztémához is. Az, hogy a világ közönsége az utóbbi években megismerhette például a finn Apocalyptica zenekart (vonós Metallica-átirataikkal váltak ismertté), nem kis részben a finn iroda működésének köszönhető. Mint ahogy a British Council effajta szerepe is ismert nálunk, a Sziget fesztiválra például évről-évre tucatnyi fellépőt hoznak el.
A Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) már idei kiírásaiban is megjelenített könnyűzenével összefüggő célú pályázatokat; négy irányban összesen 26 millió forint pályázható. Az ORTT 74 milliót irányoz elő saját keretéből a hazai zenével foglalkozó műsorok készítésére. A magyar könnyűzene külföldi megmutatkozását elősegítő Könnyűzenei Export Irodát a kulturális reprezentációért, többek közt a külföldi magyar évadokért felelős Hungarofest kht.-n belül állítaná fel a PANKKK; a hvg.hu értesülései szerint 75 millió forintos programmal.
A rock története 1. Bevásároltak belőle |
(V.T.)