2005. május. 18. 13:45 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. május. 18. 13:46 Kult

Folytatásos regények mobiltelefonra

Japánban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a mobiltelefonos irodalom. Számos honlap kínálja mobil telefonra könyvek százait, klasszikustól bestsellereken át olyan alkotásokig, amelyek kifejezetten az új médium számára íródtak.

A handy-irodalomhoz hozzá kell szokni. A kis méretű képernyő miatt mindig csak néhány sort lehet elolvasni. De az egyre jobb kivitelű displaynek és a gyors lapozást szolgáló ügyes megoldásoknak köszönhetően az olvasás a valóságban könnyebb, mint azt gondolná valaki.

A handy-irodalom újabb és újabb alkotásai sorra megjelennek a honlapon és így aki akarja, mindig egész kis könyvárat vihet magával, amelybe bármikor belelapozhat, akár otthon van, akár utazik éppen valahová, s ráadásul elég ehhez egyetlen kéz, a másikat nem kell használni hozzá – mondta egy 24 éves egyetemi hallgató.

Az új médium már Dél-Koreában és Kínában is érdeklődést keltett. Japánban pedig nem egy ember valósággal a mobiltelefon-irodalom rabjává vált. Különösen a rémtörténetek kellendőek. A Bandai Network tokiói cég már 150 kötetet kínál „Bunko Jomihodai" elnevezésű honlapján. A 2003 óta létező szolgáltatás iránt különösen tavaly nőtt nagy mértékben az érdeklődés, és ma már mintegy 50 ezer előfizetője van a handy-irodalomnak.

A Bandai által elvégzett piackutatás kimutatta, hogy a mobilon olvasók fele nő és sokan közülük odahaza bújják mobil-könyveiket. Némi meglepetést okozott a klasszikusok nagy népszerűsége, de kereslet nyilvánul meg szexuális tanácsadók, és más olyan könyvek iránt is, amelyekkel sokan nem szívesen mutatkoznának nyilvánosság előtt. Széles körben elterjedtek az elektronikus szótárak is.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.