2004. december. 15. 13:33 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 15. 16:50 Kult

Frontosodás

Szövetséget hoz létre hat térségbeli teátrum, köztük a magyarországi Bárka Színház; a szervezet tervei között szerepel vendégjátékok, mini-évadok, konferenciák, workshopok szervezése, nemzetközi fesztiválok és közös web-hálózat létrehozása, kortárs drámák fordítása-kiadása, valamint munkatársak cseréje.

A Közép- és Kelet-Európai Színházak Szövetsége (Cooperation of Middle and Eastern Theatres - COMET) megalapítása "egy első gesztus, egy lépés afelé, hogy újabb társulatok bevonásával a térség erős és megkerülhetetlen színházi hálózata jöjjön létre" - közölte a budapesti Bárka Színház a szombati alakuló ülést megelőzően az MTI-vel.
   
Mint hozzátették, a COMET a későbbiekben anyagi és művészi bázist teremt a színházcsinálás megújítására szövetkező erőknek.
   
A szövetséget a következő teátrumok, illetve azok képviselői alakítják meg: Janez Pipan művészeti vezető (Ljubljanai Nemzeti Színház, Szlovénia); Robert Czechowski művészeti vezető, fesztiváligazgató (Kaliszi Boguslawski Színház, Lengyelország); Pawel Lysak rendező (Varsó, Lengyelország); Nenad Prokic igazgató (Belgrádi Bitef Színház, Szerbia-Montenegro); Ljudmilla Tsiskovskaja
ügyvezető igazgató (Moszkvai Kazantsev Színház, Oroszország); Vidnyánszky Attila művészeti vezető (Beregszászi Illyés Gyula Színház, Ukrajna); Csányi János igazgató (Bárka Színház, Magyarország).
   
"A rendszerváltást követő másfél évtizedben alapvetően új helyzetbe kerültek térségünk színházai. Ez az új helyzet újrafogalmaztatja az alkotókkal a színházcsinálás alapkérdéseit, s e fogalmazás során számos progresszív, sokszínű társulat és előadás született-születik" - közölte a Bárka Színház, jelezve: a COMET e pezsgésben lévő, új generációk megjelenését is követelő törekvések összefogására tesz kísérletet.
   
A szervezők szeretnék, ha a későbbiekben további országok - így például Csehország, Szlovákia, Románia és a Baltikum - színházai csatlakoznának törekvésükhöz.
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.