2003. április. 17. 09:28 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kult

A CNN Irakban: védett informátorok, eltitkolt hírek

Az iraki rezsim kegyetlenkedéseivel kapcsolatos bizonyítékokat tartott vissza korábban a CNN annak érdekében, hogy iraki informátorainak ne essék bántódása – vallotta be a múlt héten Eason Jordan, a csatorna főszerkesztője. A The Washington Post erre a hírtelevíziót tette felelőssé azért, hogy a világ közvéleménye nem tartotta Szaddám Huszein diktatúráját "olyan brutálisnak, mint amilyen volt". Ön kinek ad igazat: az informátorai életét féltő televíziónak vagy az öncenzúrát semmilyen indokkal el nem fogadó bírálóknak?

1995-ben Eason Jordannel személyesen az iraki diktátor Udáj nevű fia közölte, hogy megöleti két Jordániába menekült sógorát és a nekik menedéket adó Huszein jordániai királyt - derült ki a múlt héten a főszerkesztő által a titokban tartott információk közül nyilvánosságra hozott néhány történet egyikéből. Jordan utólag is biztos abban, hogy ha Udáj tervét a CNN világgá kürtöli, az iraki diktátor fia válaszul kivégezteti azt az iraki tolmácsot, aki az újságírón kívül az ominózus beszélgetésen jelen volt. Noha nem kapott nyilvánosságot az ügy, a főszerkesztő másnap azonnal értesítette a jordániai királyt Szaddám Huszein fiának tervéről. (A történethez hozzátartozik, hogy Udáj később visszacsalogatta Bagdadba sógorait, majd megölette őket.)
Jordan szerint a televíziónak csak az iraki rendszer kegyetlenkedéseiről szóló értesüléseinek részleges elhallgatásával sikerült elkerülnie, hogy a rezsim bántalmazza vagy megölje iraki informátoraikat és munkatársaikat. Egy most nyilvánosságra hozott történet szerint az iraki titkosrendőrség elhurcolta és több héten keresztül - többek között elektromos sokkolóval - kínozta a CNN egyik iraki állampolgárságú operatőrét. Egy másik esetben Szaddám Huszein az iraki tájékoztatási minisztérium egyik hivatalnokának a testvérét ölette meg, őt magát pedig arra utasították, hogy levélben mondjon köszönetet az elnöknek családtagja kivégzéséért.
A CNN vezetése folyamatos védekezésbe kényszerül Eason Jordan múlt heti vallomása óta, amely heves reakciókat váltott ki az amerikai konzervatív sajtóban. A The Washington Post a hét elején szerkesztőségi cikkben bírálta a CNN öncenzúráját: a világ közvéleménye szerintük ezért nem tartotta az országban uralkodó diktatúrát "olyan brutálisnak, mint amilyen volt". Az amerikai sajtóban idézett más kommentátorok úgy vélik: a CNN meg tudta volna találni a módját annak, hogy - mások életét nem veszélyeztetve - hírt adjon a kegyetlenségekről. A CNN főszerkesztője szerint viszont az információk visszatartása nem számít vétségnek, amennyiben ezzel ártatlan emberek halálát lehet elkerülni. Eason Jordan egy, az AFP hírügynökség által idézett, a CNN belső munkatársainak elküldött üzenetében jelezte: ha a diktatúra bukása után általa nyilvánosságra hozott történetek hamarabb napvilágot látnak, a rezsim meggyilkolta volna mindazokat a személyeket, akiktől az értesülések származtak.