Vállalkozás ecoline.hu 2012. január. 15. 22:47

Egymást tapossák a bankok, hogy tőzsdére vigyék a Facebook-ot

Továbbra is forr a levegő a Facebook körül, a cég tervezett tőzsdei bevezetésével kapcsolatban is sok érdekes...

Továbbra is forr a levegő a Facebook körül, a cég tervezett tőzsdei bevezetésével kapcsolatban is sok érdekes infomáció érkezik. A legfrissebb az, hogy a befektetési bankok egymást tapossák, hogy részedhessenek a nagy üzletből, mindenki szeretne az a cég lenni, mely segít az elmúlt 5 év legnagyobb sikertörténetének számító társaság tőzsdei bevezetésében.

A bankok azonban nem csak árversenyt folytatnak, egy részük szokatlan, nem hagyományos módszereket is javasol. A középpontban az áll, hogy valamiképpen ki kellene használni azt, hogy a Facebook-nak több mint 800 millió felhasználója van. Őket nyilván nem lenne rosz valamilyen módon bevonni a részvényeladásba, a CNBC szerint azonban az újszerű megoldások iránt általában igen fogékony Mark Zuckerberg és cége e tekintetben inkább konzervatív hozzáállást mutat.

Az is kérdés, hogy az abszolút hagyományos IPO megoldást váalsztják, ahol csak a csókosok juthatnak részvényhez a kibocsátási áron, vagy szélesebb kör számára elérhetővé teszik a papírokat. E tekintetben minta lehetne a Google, mely úgynevezett holland aukción bárki számára elérhetővé tette a papírjait 2004-ben. Igazi jófejség volt ez, a bankok viszont utálták, mert kevesebbet kaszáltak, készültek is - nyilván teljesen véletlenül - a Google-t gyalázó elemzői értékelések.

Nagyon korrekt lenne, ha lehetőségük lenne a Facbook használóinak is kibocsátási áron jegyezniük, de az egyik fő konkurenssé váló Google-t nyilván nem szívesen másolnák Zuckerbergék. A bankok persze a hagyományos megoldásban érdekeltek és az árverseny is elindult, egyre kisebb összegért elvállalnák már a kibocsátás szervezését.

 

Címkék
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.