Csak egyszer voltak ennél borúsabb a hangulatban a magyar nagyvállalatok vezetői. Leginkább a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, a beszállítói árak emelkedése és a vevőkör átalakulása kedvetleníti el őket. Már háromnegyedük látja sötéten a jövőt.
Nem csak az ipari termelés mutat pocsék értékeket, a vállalatvezetők hangulata is a mélyben van: mínusz 13 ponton áll a K&H nagyvállalati növekedési index az idei harmadik negyedévben.
Az index mostani kilencpontos esése a teljes története során valaha mért második legrosszabb eredmény – közölte a K&H, amely szerint csupán egyszer, két éve, az orosz–ukrán háború kitörését követően süllyed ennél mélyebbre, -15 pontra a mutató.
A legnagyobb hazai cégek mind árbevétel, mind nyereség, de a gazdasági kilátások tekintetében is pesszimistán látják az előttük álló egy évet – állapították meg. Amíg az előző negyedévben a vállalatok 52 százaléka számolt valamilyen mértékű romlással a következő egy évben, addig ez az arány mostanra 75 százalékra emelkedett.
Hároméves viszonylatban sem sokkal jobb a helyzet, ott is közel 15 százalékkal emelkedett pesszimisták száma. Mindez alapján arra lehet számítani Bodor Tibor, a K&H Vállalati divízió vezetője szerint, hogy a nagyvállalati szektor szereplői kivárnak a beruházásokkal, amíg kiderül, milyen ezt élénkítő konstrukciók jelennek meg a piacon, illetve milyen, a gazdaságot felpörgető elképzelései lesznek a kormánynak 2025-ben.
De mi is az, ami miatt borúlátóak? A K&H által megkérdezett, 2 milliárd forint éves árbevételt meghaladó, nem állami tulajdonú 200 cég vezetői fontossági sorrendben a következőket mondták:
- a kormány kiszámíthatatlan gazdaságpolitikája,
- a beszállítói árak emelkedése
- a belföldi vevői kör átalakulása.
Míg az áprilistól júniusig tartó időszakban még az inflációt nevezték meg a gazdasági helyzetet leginkább befolyásoló tényezőként, ez most nem fért be a legfontosabb három szempont közé.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.