Mélyülve zsugorodott októberben a Beszerzési Menedzser Index.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6, vagyis a válaszadók az előző hónaphoz képest további, mélyülő zsugorodásról számoltak be, közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) hétfőn.
A BMI az MLBKT havonta megjelenő mutatója, melyet a feldolgozóipari vállalatok beszerzési vezetőinek megkérdezésével állítanak össze. A beszerzési vezetők körében végzett felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. Vagyis: ha csökkenő számot mutat az index, akkor rosszabb gazdasági kilátásokkal számolnak a megkérdezett vezetők, ha nő, akkor jobbakkal.
Októberben tehát csökkent az index. Ez nem éles váltás, mert a tavaszi időszak mérsékelt bővülését követően június óta lassulást figyelhetünk meg a hazai feldolgozóiparban.
A Beszerzési Menedzser Index öt komponensből áll össze, ezek a következőképp alakultak októberben:
- A termelési mennyiség indexe csökkent a hónapban, az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez a hatodik legalacsonyabb e havi érték.
- Az új rendelések indexe csökkent, az index az új rendelések állományának visszaesését jelzi. 1995 óta ez a harmadik legalacsonyabb e havi érték.
- A szállítási átfutási idő indexe nőtt szeptemberhez képest. Az eddigi e havi értékeket vizsgálva az idei a kilencedik legalacsonyabb érték 1995 óta.
- A vásárolt készletek indexe csökkent, értéke ismét 50,0 pont alatt áll, ezzel zsugorodást mutat. Az e havi indexérték a nyolcadik legalacsonyabb érték 1995 óta.
- A foglalkoztatottsági index nőtt, és ebben a hónapban is zsugorodást mutat. Az indexérték a tizenkettedik legalacsonyabb e havi érték.
Az Üzleti Jelentések felmérés további eredményei:
- A beszerzési mennyiség indexe csökkent szeptemberhez képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, az ötödik legalacsonyabb e havi adat.
- A beszerzési árak esetében az e havi index csökkent, az indexérték összességében az árak lassabb emelkedését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a harmadik legalacsonyabb e havi érték.
- A késztermékkészletek indexe októberben magasabb az előző hónaphoz képest, értéke a készletszint csökkenésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag alattinak tekinthető, ez a hatodik legalacsonyabb e havi indexérték 1995 óta. 2019-ben tizenegy bővülő hónapot mértünk, 2020-ban hatot, 2021-ben és 2022-ben is tízet, 2023-ban ismét hatot.
- A külpiaci mutatók közül az exportindex és az importindex is 50,0 alatt áll. Az indexértékek mozgásában az MLBKT az elmúlt éveket követően 2022 végén változó tendenciát figyelt meg, amely 2023-ban és a 2024-es év első felében is folytatódott.
- Ebben a hónapban az acél, csomagolóanyagok, elektronikai eszközök, fémcsatlakozók, fonalak, gépipari alkatrészek, horganyzott acéllemez és kijelzők kapcsán jeleztek a BMI válaszadói jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, elektronikai csatlakozóból, gumi alapanyagokból és nyomdai alapanyagokból. Jelentősebb árcsökkenésről étolaj, ezüst, fűrészáru, kakaó, magasan megmunkált hajtáselemek, műanyag alkatrészek, színesfémek és vegyszerek kapcsán számoltak be válaszadók.