Június óta tart a lassulás.
Kismértékben, 49,7 százalékra nőtt szeptemberben a Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított, augusztusi 47,7 százalékos értékről, de nincs sok ok az örömre. Az indexet a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) adja ki, összeállításához minden hónapban szondázzák a feldolgozóipari vállalatok beszerzési vezetőit, így ez az index jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira.
Bár augusztushoz képest javult az érték, továbbra is 50 alatt van, és a korábbi szeptember havi értékekkel összevetve is alacsony: a hosszú távú e havi átlag 52,5, az előző három év e havi értékeinek átlaga pedig 50,1. Főszabály ugyanis, hogy az 50 feletti érték a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, az 50 alatti érték pedig a recesszió felé elmozdulásra utal.
Az MLBKT szerint június óta tartó lassulás figyelhető meg a hazai feldolgozóiparban.
A részindexek többsége emelkedett, öt egyedi mutató áll a fellendülési tartományban:
- Az új rendelések mennyisége magasabb, az indexérték 2,5 százalékponttal nőtt. Az index az új rendelések állományának emelkedését jelzi. 1995 óta ez a negyedik legalacsonyabb e havi érték.
- A termelési mennyiség emelkedett, az indexérték 2,3 százalékponttal nőtt az előző hónap értékéhez képest. Az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség bővülését mutatja. 1995 óta ez a kilencedik legalacsonyabb e havi érték.
- A foglalkoztatás ismét 50 pont alatt áll, az index értéke csökkent, zsugorodást mutat. Az indexérték a nyolcadik legalacsonyabb szeptemberi érték.
- A szállítási átfutási idő index ismét 50,0 alatt áll, értéke 4,1 százalékponttal magasabb lett.
- A vásárolt készletek indexértéke 0,9 százalékponttal nőtt augusztushoz képest.
- A külpiaci mutatók közül az import indexe 7,4 százalékponttal, az exporté 3,5 százalékponttal nőtt.
- A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 6,6 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. A beszerzési mennyiség indexe 4,1 ponttal nőtt.
- A késztermékkészletek indexe 0,7 százalékponttal csökkent.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.