Megnézték, hogyan hatnak a legnagyobb hazai tőzsdei cégekre a meglévő és újabb különadók. A többségének gyenge a P/E értéke, és a magyar gazdaság sem ettől fog élénkülni.
Meglehetősen sikeresen vonja el a különböző különadókkal a magyar tőzsdei cégek profitját az állam. A Telex fogta a legnagyobb hazai tőzsdei céget, a OTP-t, a Mol-t, a Richter Gedeont, a Magyar Telekomot, az MBH-t, a 4iG-t, és velük, valamint elemzőkkel egyeztetve kiszámolta, hogyan érinti ez a cégeket:
a magyarországi eredményénél is többet fizet a Mol a normál és különadó miatt az államnak, a magyar tőzsdei cégek jövedelmezőségéhez képest ők fizetik a legtöbb ilyen adót,
- a veszteségesen működő 4iG-csoportot is sok extraadó terheli,
- a Magyar Telekom régóta fizeti a különadókat, amik profitja jelentős részét elviszi,
- a Richter Gedeon 28,5 milliárdnyi extraprofitadót fizetett be tavaly, amivel egész jól megúszta,
- az OTP-nek nagyjából a hazai eredményének a felét kell befizetnie, és ők a második legtöbb különadót befizető cég,
- az MBH a 142 milliárd forintnyi adózás előtti eredményének kétharmadát fizette be.
A lap szerint a közelmúltban bejelentett újabb tervek a bankok és az energiacégek járhatnak még rosszabbul, és a különadók hatása megjelenik a tőzsdei cégek értékeltségében is. A lap ezért összehasonlítja a tőzsdei cégek legismertebb mutatóját, a cég összesített értékét a nyereségéhez mérő P/E értéket, ami az USA S&P 500 indexének cégei körében átlagosan 27,5, Európában pedig 15. A vizsgált cégek körében a Mol P/E-je 4, az OTP-é 5, a Rictheré 11, a Magyar Telekomé 12, az MBH-nál 20, a 4iG-nél viszont veszteséges volta miatt nem értelmezhető.
A lap szerint a különadók a lakossági terhekkel együtt lenullázzák a gazdaság élénkítését – legalábbis szavakban – célzó kormányzati szándékot.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.