Vállalkozás hvg.hu 2024. június. 28. 05:42

"Ausztria közelsége probléma"

A svájci után a lukácsházai üzemében is beindította az előre tölthető fecskendők gyártását a Schott Pharma. A munkavállalók a svájci testvérüzemben tanultak be, megtartásukra azért is nagyon kell ügyelni, mert Ausztria csak pár kilométerre van.

Szijjártó Péter külgazdasági miniszter kicsit szerencsétlen módon a Debrecenben épülő Nemzeti Oltóanyaggyárat hozta fel az egészségipari innováció példájaként, amikor 2022 tavaszán bejelentették a Schott Hungary új fecskendőüzemének felépítését Lukácsházán. Az oltóanyaggyár mind a mai napig nem készült el – a kormány 2023 végén lényegében annyit ígért, hogy egyszer kész lesz – a fecskendőüzem viszont megvalósult. Sőt az állami projekttel szöges ellentétben idő előtt, az alapkőletételkor 2024 őszi üzemindulást irányoztak elő.

A svájci után a lukácsházai a Schott Pharma második üzeme, ahol előre tölthető steril üvegfecskendők készülnek, ez nagyon nagy szó – mondja a hvg.hu-nak az új gyártóegység megnyitása kapcsán Vizi Balázs, a Schott Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.

Ez egy magas hozzáadott értékű termék, főleg vakcináknál és biotechnológiai gyógyszereknél használják – magyarázza a cégvezető. A fecskendő előnye, hogy nincs köztes hordozó, nincs olyan személy, aki még hozzáérne a gyógyszerhez. Miután a készítmény belekerül a fecskendőbe benne is marad, így szállítják. Ez megkönnyíti a gyógyszergyártók dolgát, ráadásul az egészségügyi dolgozók munkáját is egyszerűbbé teszi, hiszen nem kell a fecskendők feltöltésével tölteniük az értékes idejüket. Ezen felül a módszer rendkívül biztonságos is, a fecskendőbe nem kerülhet szennyeződés, nem fordulhat elő keveredés, és az sem fordulhat elő, hogy véletlenül más készítményt töltenek bele.

Mindezért cserébe az előre tölthető fecskendők gyártása sokkal komplexebb folyamat. A gyárba üvegcsövek érkeznek, ezekből formálják meg a fecskendőket, amelyek aztán a mosó, szilikonizáló fázisba kerülnek. Végül akár a tű beültetésére is sor kerülhet, utóbbi esetben már félkész szerelésről van szó. Az egész folyamat a legszigorúbb tisztasági és ISO-szabványok betartásával zajlik, lényegében teljesen steril környezetben. A munkafolyamatot egy nagysebességű gépsor látja el. Csomagolás után a fecskendők a gyógyszergyárakba kerülnek, ahol aztán lényegében érintésmentesen képesek felhasználni őket.

A csúcstechnológiás gyártáshoz természetesen szakemberekre is szükség van – mondja Vizi Balázs. A gyártás komplex, gyógyszerészeti és elektromechanikai szaktudást igényel, továbbá gondoskodni kell a hűtésről, fűtésről, vízkezelésről, mindezt egy 21. századi ipari környezetben.

A beruházás 76 millió euróba került és 120 munkahelyet teremtett, a magyar állam 9 millió eurós támogatást adott. A high-tech gyártósor értéke üzleti titok, mindenesetre a megtérülési idő meghaladhatja a tíz évet. Vizi Balázs abban bízik, egy évtizednél azért rövidebb idő lesz.

Az üzleti kilátások elég jók, a fejlett országokban egyre több készítményhez használnak előre tölthető fecskendőket, köszönhetően a biotechnológiai és a diabétesz kezelésére alkalmas GLP-1 készítmények térnyerésének. Mindkét területen gyors fejlődés zajlik. Ráadásul a nyugati társadalmak elöregedése mellett fontos, hogy az idősek a lehető legbiztonságosabb, leghatékonyabb ellátási formákhoz férjenek hozzá. A lukácsházi üzem főleg exportra termel, de beszállítója az összes, Magyarországon is működő gyógyszergyártónak. “Ha részükről igény mutatkozik rá, bármikor tudunk belföldre is előre tölthető fecskendőket értékesíteni” – mondja Vizi Balázs.

Kihívás azonban a megfelelő munkaerő megtalálása és megtartása, ezért a vállalat nagyon ügyel arra, hogy a munkavállalóiba is “beruházzon”. Az új üzemegységben dolgozó minden kolléga a svájci gyárban tanult be, 6-9 hónapot töltöttek ott. Az új gyáregység vonzerejét jelzi, hogy van olyan kolléga, aki az ország más részéből költözött Lukácsházára, csak hogy ott dolgozhasson.

A munkavállalóknak fontos a munkakörnyezet, az innovatív szakmai kihívások, a munka és a magánélet egyensúlyának tiszteletben tartása. Persze azért a bérezés is fontos, különösen Lukácsházán – közel az osztrák határ, s az ausztriai fizetések.

A Schott Hungary mindezzel együtt jó éveket tudhat maga mögött. A cég árbevétele tavalyig bezárólag 5 év alatt 21 milliárd forintról 33 milliárd forintra nőtt, míg az adózott eredménye 2,5 – 4,5 milliárd forint között mozgott.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.