Vállalkozás hvg.hu 2024. június. 26. 13:07

Már épül Kolozsvár első metróvonala

Az első hét állomás akár már 2026-ra elkészülhet. A költségek egy részét az Európai Unió állja.

Készül Románia első vezető nélküli metróvonala, méghozzá Kolozsváron – írta az iho.hu. A vonal 21 kilométeres lesz, 19 állomással.

Az alapkő letételén többek között Marcel Ciolacu román miniszterelnök, Sorin Grindeanu közlekedési és infrastrukturális miniszter, valamint a város polgármestere, Emil Boc is részt vett.

A pálya a Kolozsvár nyugati határában fekvő Szászfenes (Florești) községben található Țara Moților állomásától vezet majd nyugat–keleti irányban Mănăștur megállót és a jövőbeli regionális kórházat érintve a Mărăști térig (Piața Mărăști), ahol kettéágazik: az egyik ág a Muncii ipari negyed felé fog vezetni, a Viitorului megállónál átszállási lehetőséget kínálva az elővárosi vasúthoz; a másik ág pedig Gheorghenin és Szoporinegyeden (Sopor) keresztül éri el az Europa Unităt.

A metróról korábban látványterv is készült:

Simulare Metrou Cluj-Florești

Uploaded by Emil Boc on 2021-12-29.

A beruházás költsége várhatóan eléri a 13,7 milliárd lejt (jelenlegi árfolyam alapján ezermilliárd forintot). Ebből 1 milliárd 480 millió lejt az Európai Unió ad. A metró a tervek szerint 2031-ben indulhat el, de elképzelhető, hogy az első hét állomás már 2026. július végére elkészül, mert az uniós forrás feltétele, hogy az első szakasznak négy éven belül üzemelnie kell.

A közbeszerzést 2023 májusában nyerte el a török Gülermak, a francia Alstom és a román Arcada konzorciuma. A vonalon huszonhat háromkocsis Alstom metrószerelvény fog dolgozni.

Címkék
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.