Az Egyesült Államok szankciókat fontolgat olyan pénzintézetek ellen, melyek közvetve támogathatják Oroszország háborús erőfeszítéseit Ukrajnában – nyilatkozta a Reutersnek az Egyesült Államok pénzügyminisztere.
“Keményebben akarjuk szankcionálni azokat a nyugati bankokat, amelyek továbbra is jelen vannak Oroszországban” – közölte Janet Yellen, aki részt vett a G 7 pénzügyminiszterek értekezletén Olaszországban.
Az USA örülne, ha az osztrák Raiffeisen, illetve az olasz Unicredit kivonulna Oroszországból? A kérdésre az amerikai pénzügyminiszter így válaszolt: ”Csak akkor alkalmazunk konkrét szankciókat velük szemben, ha erre okunk van, de azt hiszem, hogy a két bank óriási kockázatot vállal azzal, hogy ottmaradt Oroszországban. Úgy gondolom, mindkét bank felügyeleti szervei figyelmeztették őket arra, hogy legyenek nagyon óvatosak!”
El kell hagyni Oroszországot! – erre figyelmeztette az Európai Központi Bank nevében Fabio Panetta az uniós bankokat. Hangsúlyozta, hogy azoknak a bankoknak a reputációja nagyon meggyengülhet, melyek továbbra is ottmaradnak Oroszországban. A Raiffeisen International messze a legnagyobb uniós bank, mely még marad Oroszországban, a második helyen az Unicredit áll. Harmadik az IntesaSanpaolo olasz bank, amely éppen azon dolgozik, hogy felszámolja oroszországi üzleteit.
Az amerikai pénzügyminisztérium nemrég írásban is figyelmeztette a Raiffeisent, hogy Oroszországgal kapcsolatos ügyletei miatt korlátozhatják az amerikai pénzügyi rendszerhez való hozzáférését. A tárca ugyanis azon az állásponton van, hogy “Oroszország mindinkább hadigazdasággá válik, ezért nem könnyű szétválasztani a polgári és a katonai szektort.” A bankot ért figyelmeztetés azután jött, hogy híre ment: 1,5 milliárd eurós ügyletre készült egy feketelistán szereplő orosz oligarchával. A Raiffeisen International értette a finom célzást, és visszalépett az üzlettől Oleg Deripaskával.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.