Vállalkozás hvg.hu 2024. május. 24. 13:23

A magyar háztartások vagyonának fele a felső 10 százalék kezében van, 1 százalék birtokolja az összvagyon 20 százalékát

A privátbankok által kezelt vagyon több mint háromszorosára nőtt 2010 óta.

Jelentősen gyarapodott a leggazdagabb magyarok vagyona az elmúlt években, a felső egy százaléknak mostanra lett akkora vagyona, hogy indokolttá tegye a holisztikus vagyonkezelést – erről volt szó a Blochamps Capital, az Apelso Wealth Management és az MBH Bank közös, családi vagyontervezést bemutató brosúrájának bemutató sajtóeseményén.

A háztartások nettó vagyonából 2023-ban 20,56 százalék volt a felső 1 százalék, 51,14 százalék pedig a felső 10 százalék kezében. A klasszikus pénzügyi vagyont tekintve a felső centilis részesedése 39,38 százalék, a felső decilisé pedig 75,48 százalék. Karagich István, a Blochamps ügyvezetője szerint jelenleg nagyjából 4000 olyan család van Magyarországon, akik az ingatlanvagyonon felül 400 millió forintnál nagyobb összegű pénzügyi vagyonnal rendelkeznek.

A privátbankárok által kezelt vagyon 2010 óta 2349 milliárdról 8500 milliárd fölé nőtt, de a portfóliók összetétele nem változott a vagyonosodással párhuzamosan.

Blochamps Capital

A rendszerváltás után meggazdagodó vállalkozói generáció jelentős része mára érintetté vált a generációváltásban, ez azonban kockázatos folyamat, a családi vállalkozások 70 százaléka nem éli túl az első generációváltást. „Gyakran a legrátermettebb család sem képes komoly felkészülés és tervezés nélkül megalkotni a gyakran generációkon átívelő időtávon is sikeres családi vagyonkezelés receptjét” – erről Illés István, az Apelso Wealth Management cégtársa beszélt.

Mérlegen: Így fejleszd a (családi) vállalkozásodat!

Milyen helyzetben vannak itthon a családi vállalkozások? Mennyire egyedi a magyar berendezkedés? Milyen megoldásokkal lehet csökkenteni a súrlódásokat? Mi a helyzet az örökléssel? És függetlenül attól, hogy családi a vállalkozás vagy sem, mikorra térhet magához a vállalati és beruházási hitelpiac? Ezekkel a kérdésekkel foglalkoztunk üzleti podcastunkban.

„A privátbanki szakma, a pénzügyiportfólió-menedzsment és a bizalmi vagyonkezelők 2023 végére olyan fejlődési pályára álltak, amely indokolttá teszi a formálisan összehangolt szolgáltatási struktúra, a holisztikus vagyonkezelés kialakítását” – vélekedett Pleschinger Gyula Márk, az MBH Bank igazgatója.