Egységesen kell fellépni Európának és az Egyesült Államoknak Janet L. Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint, különben nemcsak a saját, de a világ más részeinek vállalkozásai is veszélybe kerülnek a kínai dömpingáruk miatt.
Összefogást szorgalmaz az Egyesült Államok és Európa között a világpiacot ipari fölöslegével elárasztó Kína ellen Janet L. Yellen, amerikai pénzügyminiszter. A korábbi jegybankelnök kedden Németországban beszélt arról, hogy a kínai fölös ipari kapacitás olcsó árucikkei nagy veszélyt jelentenek a globális gazdaságra.
Nyilatkozata jelzi, mi lesz a fő téma a G7-ek gazdasági minisztereinek e heti olaszországi találkozóján a New York Times szerint.
„A kínai iparpolitika innen távolinak tűnik, de ha nincs rá egységes stratégiai válaszunk, akkor országaink és a világ többi részének a vállalkozásainak életben maradását kockáztatjuk” – idézte a New York Times.
Joe Biden amerikai elnök a múlt héten vetett ki büntetővámot a kínai autókra, lítiumelemekre, napelemekre, darukra és egy sor másik árucikkre.
102 százalékos büntetővámot vetett ki Biden a kínai elektromos autókra, nem ússzák meg az akkumulátorok és a napelemek sem
Nagyjából 18 milliárd dollár értékben viszik be az Egyesült Államokba azokat a kínai termékeket, amelyekre most durva büntetővámot vetnek ki.
Az EU-tag és NATO-szövetséges Magyarország eközben a kínai együttműködéstől várja szuverenitásának megerősítését.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.