Arról, hogy mit is fog jelenteni a nukleáris együttműködés, Szijjártó Péter beszélt egy Facebook-videóban, amelyben több, csütörtökön kötött megállapodásról is beszámolt.
Több mint egy órát csúszott az eredetileg bejelentett 17:30-as kezdéshez képest Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor miniszterelnök közös tájékoztatója. Az M1 élőképén a tájékoztató előtt látható volt, hogy kínai és magyar politikusok megállapodások sorát írták alá.
Orbán Viktor nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a kínai–magyar diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóján látogatott Hszi Magyarországra. Hszi utoljára húsz éve járt itt, Orbán szerint a világ akkor még egészen más volt: túl vagyunk egy emberéletek millióit követelő világjárványon, Orbán ezen a ponton megköszönte a Magyarországnak nyújtott kínai támogatást. Két éve egy háború árnyékában élünk, a kockázata pedig soha sem volt akkora egy világháborúnak, mint most. A húsz évvel ezelőtti világ egyközpontú volt, az új világrendnek több központja van, az egyik pont Kína.
Magyarország mindig baráti kapcsolatokat ápolt Kínával a miniszterelnök szerint, Magyarország mindig az egy Kína elvét vallotta, mindig baráti országként tekintettünk Kínára. A kínai–magyar együttműködés szerinte a megszakítatlan barátság története. Hszi látogatására Orbán szerint Magyarországnak szüksége volt, hiszen a szomszédban háború van, a világ pedig azon dilemmázik, hogy béke kell, vagy a konfliktust folytassák. Európa ma a háború oldalán áll, a kivétel kizárólag Magyarország, amely béketárgyalásokat szorgalmaz. Kína ebben is partner szerinte, hiszen béketervük van. Magyarország álláspontja Orbán szerint az, hogy ennek a konfliktusnak a csatatéren nem, csak a tárgyalóasztaloknál van megoldása.
Négyszeresére növeltük a külgazdasági kapcsolataink értékét – jelentette ki beszédében Orbán. Közös nyilatkozatukban stratégiai partnerséget kötött a két ország egymással. Kína meghívta Magyarországot, hogy vegyünk részt a kínai gazdaságban, Kína pedig hajlandó részt venni a magyar gazdaság fejlesztésében – magyarázta. Húsz éve Magyarországon nem volt kínai beruházás. Tavaly az összes ide érkező beruházás háromnegyede érkezett Kínából, jelen pillanatban 6400 milliárd forintnyi kínai beruházás zajlik Magyarországon. A kínai vállalatok versenyben döntik el, hová viszik beruházásaikat, Orbán pedig büszke arra, hogy ebben a versenyben jól állunk. A miniszterelnök biztosította Hszi-t arról, hogy ez a jövőben is így lesz.
Az utóbbi száz év Magyarország számára szégyenteljes volt – jelentette ki Orbán. A 21. századot viszont már nem elveszteni, hanem megnyerni akarjuk, ehhez viszont partnerekre és a legmodernebb technológiákra van szükségünk. Magyarország a legjobbat akarja, Kína pedig néhány területen a legjobb, vannak területek, ahol pedig utcahosszal vezet – mondta Orbán, gyorsan köszönetet is mondva a kínai elnöknek.
Orbán azt mondta, arról is szól a megállapodás, hogy mezőgazdasági termékeket fog Magyarország Kínába exportálni,
az együttműködést pedig kiterjesztik a nukleáris iparra is.
Magyarországon történik Európa legnagyobb nukleáris fejlesztése – magyarázta Orbán. A miniszterelnök megköszönte, hogy Kína meghívta Magyarországot a Kínai Nemzetközi Befektetési Fórumra.
Hszi Csin-ping beszédében arról beszélt, örül annak, hogy Magyarországon lehet, örül a látogatás lehetőségének, mitöbb, a kínai nép “szívélyes üdvözletét” adta át Magyarországnak. Hszi azt mondta, a történelem során most a legjobb a kapcsolat a két ország között. Orbánnal hosszan tárgyalt, konszenzusra jutottak abban, hogy a kínai–magyar kapcsolatokat erősíteniük kell, bízik a két ország további együttműködésében.
Azt mondta, egyetértettek Orbánnal abban, hogy Kína és Magyarország jó barátok, akik segítik egymást. Hszi megismételte Orbán bejelentését: átfogó stratégiai partnerséget jelentett be a Kína és Magyarország között. Szerinte ez újabb lendületet adhat a két ország fejlődésének. Azt mondta, megerősítik a két ország törvényalkotásai közötti kapcsolatot, ahogy pártjaik, kormányaik között is. Hszi azt mondta, nagyra értékelik, hogy Magyarország támogatja az egy Kína politikát.
Azt mondta, kiterjesztik az együttműködést a feltörekvő ágazatokban, ez a két ország gazdasági-társadalmi együttműködését fogja elősegíteni. Beszélt arról is, hogy tovább fogják javítani a közvetlen, a két ország közötti járatok fejlesztését. Kína Európára fontos pólusként tekint egy többpólusú világban, mi több, kulcsfontosságú partnerként tekint rá a jövőben is – mondta Hszi, majd hozzátette:
támogatják Magyarországot abban, hogy nagyobb szerepet vállaljon az Európai Unióban.
Hszi elmondása szerint a Kínai Kommunista Párt a modernizáción dolgozik, mely óriási lehetőségeket rejt magában. Az együttműködéstől a két országnak fényesebb jövőt vár.
A sajtótájékoztató után Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy Facebook-videóban beszélt a nukleáris együttműködés és több, csütörtökön kötött magyar-kínai megállapodás részleteiről. A tárcavezető a “legfontosabb megállapodásokat” ismertetve elmondta, megindul az előkészítése
- a korábban V0-ként emlegetett, Budapestet elkerülő vasúti gyűrű megépítésének;
- egy, a Liszt Ferenc repülőtér és Budapest belvárosa közötti gyorsvasúti projektnek;
- egy, az elektromos autók töltőhálózatának továbbfejlesztését célzó beruházásnak;
- egy új, Szerbiával közös, nagy kapacitású határátkelő megépítésének;
- és egy Magyarország és Szerbia közötti kőolajvezeték megtervezésének.
Arról, hogy Hszi miért jött Magyarországra, itt írtunk bővebben:
Riportunkat a kínai elnök látogatásának a fővárosban látható hatásairól itt tudja elolvasni: