A csornai napelemgyár tulajdonosa már márciusban állásidőre küldte a dolgozókat.
A bíróság kimondta a csornai napelemgyártó cég, az EcoSolifer Heterojunction Kft. fizetésképtelenségét, egyúttal elrendelte a felszámolását május 3-án – írja a 24.hu.
A lap szerint a csornai gyár a termelés 2020-as indulása óta kezdte el felhalmozni az adósságait, és három év alatt 7, 7 milliárd forint veszteséget hozott össze. Annak ellenére is, hogy szárnyalt a napelempiac, az állami hátszél pedig jelentős volt: a cég egyedi kormánydöntéssel egymilliárd forint támogatást kapott, közel kétmilliárd forint uniós támogatást nyert el, az állami Eximbank 22,5 millió euró hitelt nyújtott a cégnek, az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) pedig egy 40 millió eurós hitelt fektetett a csornai projektbe.
Ráadásul a fejlesztési hiteleken kívül az MFB a működéshez is nyújtott forrást: az ugyancsak a bankcsoporthoz tartozó Regionális Fejlesztési Finanszírozó (RFF) Zrt. a 2022-es mérleg szerint közel kétmilliárd forint erejéig nyújtott hitelt a csornai cégnek.
A 24.hu megkérdezte az MFB-t arról, hogyan akarják kezelni a cég helyzetét, illetve hogy mi a terv az óriási állami hitel visszaszerzésére, de nem kaptak választ. A lap nem találta nyomát a hivatalos és a nyilvános cégiratokban annak, hogy a bank tőkeemelést szorgalmazott volna, vagy az évek óta negatív saját tőke miatt kezdeményezte volna a törvénysértő helyzet megszüntetését.
Ahogy a hvg.hu is megírta, márciusban derült ki, hogy az EcoSolifer késik a januári bérek kifizetésével, és állásidőre küldte a dolgozókat. A napelemgyárnál már korábban is voltak problémák, azokról a hvg360-on írtunk részletesen: