Vállalkozás hvg.hu 2024. április. 15. 12:28

Nagy Márton az üzemanyagárakról: A kormány türelme kezd elfogyni, hamarosan dönthetnek a beavatkozásról

Valójában nincs nagy mozgástér, de nemsokára itt a választás.

Véleményünk szerint 7-9 százalékkal vannak följebb a hazai üzemanyagárak, mint a régiós átlag. De annak érdekében, hogy ne legyen vita arról, hogy pontosan mi is a régiós átlag, a KSH-t bíztuk meg, mint független, objektív szervezetet, hogy alakítsa ki ennek módszertanát. Jövő hét péntektől fogja publikálni a szomszédos országok üzemanyagárait és az átlagokat, utána tud a kormány dönteni, hogy beavatkozik-e vagy sem az üzemanyagpiacon

– mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Világgazdaságnak adott interjújában. A tárcavezető arról is beszélt, hogy kezd elfogyni a kormány türelme, ezért figyelmeztették a Magyar Ásványolaj Szövetséget és a Molt is, hogy tartsák a régiós középmezőnyben az üzemanyagárakat.

Itt azonban egy fontos dolgot nem említett a miniszter: az árakban rendkívül kicsi a mozgástér, ez pedig részben a rendkívül magas magyar adóknak köszönhető. Erről itt írtunk bővebben:

Nagy Mártonnak úgy kellene lejjebb parancsolnia az üzemanyagárakat, hogy valódi mozgástér nincs

Megint régiós éllovas a magyarországi benzin- és dízelár, a nemzetgazdasági miniszter így újra egyeztetni hívta a Molt és a Magyar Ásványolaj Szövetséget. De mit tehetnek valójában az árak lenyomásáért? És miért drágul az üzemanyag?

Arról, hogy mit szól ahhoz, hogy a Pénzügyminisztérium az eddig nyárral szemben novemberben fogja elkészíteni a költségvetést, Nagy Márton úgy reagált:

Azt gondoljuk, hogy ősszel, az amerikai elnökválasztás után már egy sokkal tisztább kép alakulhat ki. Donald Trump megválasztása esetén ugyanis jóval nagyobb esély van arra, hogy béke legyen, és véget érjen ez a konfliktus. Ellenkező esetben, ha marad Joe Biden, akkor háborús költségvetést kell készítenünk.

Ugyanakkor a magyar gazdaságról „mindenképpen pozitív” a kép, „a reálbér és fogyasztási oldalról is egyre több ember fogja érezni a növekedést, mindenfajta jövedelmi tizedben, ágazatban és régióban”. Éppen ezért attól sem fél Nagy, hogy a szektoriális adók visszafognák a növekedést, és amúgy is, „amiket kivetettünk, azok jól célzott adók voltak, főleg, hogy nagyon sok szektorban még most is nagyon nagy profitabilitás mutatkozik”.

Arról, hogy Nagy Márton hogyan képzeli a magyar gazdaság fellendítését, itt írtunk bővebben:

A félig titkos stratégia, amivel Nagy Márton 2030-ra felemelné a magyar gazdaságot

Néhol rémes szövegezésű anyagban foglalta össze a kormány a versenyképességi stratégiáját, amellyel hat év múlva ilyenkor az EU fejlettségének 90 százalékán állnánk. Pedig az alapötlet még jó is lenne. Azt azért megtudjuk, hogy egymillió magyar munkáját fenyegeti a mesterséges intelligencia, és hogy 2030-ra szeretne az NGM három olyan magyar kreatív brandet, amit az egész világon ismernek.