Az elmúlt években több alkalommal előfordult, hogy egy, a jegybank, illetve a jegybanki alapítvány ingatlanportfóliójába került ingatlant a Matolcsy–Száraz-kör vásárolt meg, majd visszaértékesített a jegybanki ingatlancsoportnak. Matolcsy Ádám barátja, Száraz István pont ugyanabban az angol faluban gründolt céget, mint a jegybanki alapítvány ingatlanos nagyvállalata.
A jegybank Pallas Athéné Alapítványa vagyonkezelőjének többségi tulajdonában álló, lengyel központú GTC Group eddig bő 107 millió eurót, vagyis közel 42 milliárd forintot fizetett a Matolcsy Ádám–Száraz István-kör által kezelt tíz ingatlanért – tárta fel a Válasz Online.
Ráadásul a szóban forgó ingatlanok egy része korábban már megfordult a Nemzeti Bank ingatlanportfóliójában, így Szárazék kétszeresen kedvező piaci helyzetbe kerülhettek: egyrészt hozzájuk közeli eladótól vásároltak, másrészt hozzájuk közeli vevőnek értékesítettek.
Egy példa a jegybank és a Matolcsy–Száraz-kör ingatlanbizniszeire: a Pusztaszeri út 59–67. alatti irodakampusz. A Magyar Tudományos Akadémiához tartozó Központi Kémiai Kutató Intézet ingatlanát 2015-ben közvetlenül az MNB szerezte meg 2,7 milliárd forintért, majd szinte azonnal átadta a 2,5 hektáros telket a Pallas Athéné alapítványhálózatnak. 2019-ben érkezett a Matolcsy–Száraz-kör „magánfelvásárlóként” (egy áttételen keresztül először a Garda nevű ingatlanalap, majd a Quartz-féle Arezzo és Felis magántőkealapok). 2022-ben a GTC 9,9 millió eurót, mai áron 3,9 milliárd forintot fizetett a Quartz–Matolcsy-körnek az ingatlanért. A GTC jelenleg nagy erőkkel újítja fel a Pusztaszeri úti irodakampuszt, amely ma már az összes Quartz-cég, illetve számos Száraz István-érdekeltség közös irányítóközpontja.
A GTC hivatalos magyarországi érdekeltséglistáján egyébként nem szerepelnek ezek az ingatlanok – a cég menedzsmentje a lap megkeresésére azzal indokolta a hiányt, hogy a honlapon fejlesztés alatt álló ingatlanokat sosem szoktak bemutatni. Arra a kérdésre, hogy miért éppen a Száraz Istvánhoz köthető Quartz befektetési alapokkal üzletelnek ilyen élénken, azt válaszolták: a felek között nincs kapcsolat, „nem alakult ki állandó felvásárlói viszony”.
A lap azonban – ugyan csak indirekt – bizonyítékot is talált a GTC és Száraz Istvánék összefonódására. A magyar üzletember 2022 nyarán alapított egy Yeliah UK Ltd. nevű társaságot egy angliai falucskában, Laddingfordban. A varsói központú óriáscég szintén két éve, ugyanazon cím alatt létrehozott egy saját leányvállalatot, a GTC UK Real Estate Investment Ltd.-t. Ráadásul a Yeliah ugyanazt a helyi adótanácsadó szakembert, Antonia Vanbergent vonta be igazgatónak, mint a GTC UK.
A fentiek tükrében sem meglepő, hogy a Pénzügyminisztérium olyan törvénymódosítást készített elő, amely egyebek mellett rálátást biztosítana a jegybank felügyelőbizottságának a Pallas Athéné-birodalomra is. A javaslattal szemben enyhe kritikákat fogalmazott meg az Európai Központi Bank, Matolcsy György jegybankelnök viszont egyenesen fölháborodott rajta. A javaslatról egyelőre egyeztet a jegybank és a minisztérium.